مدیر حوزه‌های علمیه استان گیلان:

دهه کرامت تداعی‌کننده رشد کرامت انسانی است

امام رضا ع ,حضرت معصومه س ,جشنواره امام رضا ع ,دهه كرامت

مدیر حوزه‌های علمیه استان گیلان گفت: دهه کرامت تداعی کننده "رشد کرامت انسانی" است، ویژگی‌ای که انسان را بر دیگر مخلوقات برتری داده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین لاکانی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه گیلان، با بیان این‌که «دهه اول پربرکت ذی‌القعده که "دهه کرامت" نام گذاری شده است با ولادت با سعادت کریمه اهل بیت فاطمه معصومه (س) آغاز و تا ولادت حضرت علی ابن موسی الرضا (ع) ادامه می‌یابد» با تبریک این دهه اظهار کرد: این نامگذاری بیشتر به دلیل کرامات این دو معصوم اهل بیت (ع) بوده و منظور از کرامت، معجزات و سیره زندگی مطلوب و... است که از این بزرگواران نقل و مشاهده شده است.

مدیر حوزه‌های علمیه استان گیلان با اشاره به آیه 70 سوره اسراء گفت: در این آیه آمده است " ما آدمی‌زادگان را کرامت بخشیدیم و آنها را در خشکی و دریا، (بر مرکب‌های راهوار) حمل کردیم و از انواع روزی‌های پاکیزه به آنان روزی دادیم و آنها را بر بسیاری از موجوداتی که خلق کرده‌ایم، برتری بخشیدیم".

لاکانی تصریح کرد: ویژگی کرامت انسانی ویژگی است که باید بسیار بر آن اهتمام داشت و در رشد و پرورش آن بسیار کوشید، با این موهبت الهی است که انسان سزاوار عفو و رحمت الهی قرار می‌گیرد و می‌تواند به قرب الهی امیدوار باشد.

وی با تاکید بر استفاده از دهه کرامت گفت: در این دهه بایستی در سراسر کشور جشن‌ها و برنامه‌هایی در منقبت این دهه پرفضیلت و مقام شامخ امامت و ولایت برگزار شود تا هرچه بیشتر نام و یاد اهل بیت(ع) در جامعه اسلامی روشن‌تر شود.

مدیر حوزه‌های علمیه استان گیلان با اشاره به نقش روحانیون در ارتقای معارف و آگاهی مردم نسبت به مسائل و معارف الهی و دینی گفت: کمک به مستمندان و ایتام از دیگر کارهای مثمری است که می‌توان در این دهه به آن پرداخت.

لاکانی با بیان این‌که «کارهای ارزشمند را باید بسیار انجام داد و یکی از این امور اشاعه فرهنگ اهل بیت(ع) در جامعه است» یادآور شد: با گسترش این فرهنگ در جامعه از بسیاری از معایبی که وجود دارد کاسته می‌شود و دلیل این گفتمان توجه به احادیث و روایتی است که برای اصلاح امت از اهل بیت(ع) به جا مانده است.

وی گفت: در احادیثی از اهل بیت آمده است " هرکس در سلام دادن بین فقیر و ثروتمند فرق گذارد، در روز قیامت خداوند را در حالی ملاقات خواهد کرد که بر او خشمگین است و یا " کسی که به اندک روزی حلالش خشنود باشد هزینه‌هایش سبک‌تر است، خانواده‌اش آسوده‌تر است و خداوند به او در شناخت راه حل مشکلات بصیرت می‌بخشد".

مدیر حوزه‌های علمیه استان گیلان افزود: باید به دهه کرامت همانند سایر مناسبت‌ها مثل ماه مبارک رمضان و محرم اهمیت خاصی قائل شد و در برگزاری جشن‌ها در آن نهایت اهتمام را داشت و قطعا با این عمل شاهد خیر و برکات بزرگی در جامعه اسلامی خواهیم برد.

انتهای پیام

کد N472684