برای دیدار رسمی پنج روزه/

نخست وزیر هند عازم ژاپن شد

هند,ژاپن

دهلی نو - ایرنا - ˈنارندار مودی ˈ نخست وزیر هند روز شنبه عازم ژاپن شد تا قبل از پایان 100 روز شروع به کار دولتش کارنامه ای قابل قبول تر در حوزه سیاست خارجی ارائه دهد.

به گزارش ایرنا، این اولین سفر مودی در خارج از منطقه جنوب آسیا محسوب می شود و یک هیات 60 نفره که اکثر آنان تجار هندی هستند، نخست وزیر هند را همرای می کنند.

نخست وزیر جدید هند پیش از این به دو کشور بوتان و نپال سفر کرده است و این سومین سفر خارجی وی محسوب می شود.

رسانه های هند در روزهای اخیر با انتشار مطالب زیاد به اهمیت سفر نخست وزیر کشورشان به ژاپن پرداختند و نوشتند که ˈانتظارات بزرگˈ از مودی برای موفقیت در سفر به توکیو می رود.

دولت راستگرای هند اعلام کرده که در جریان این سفر مهم به دنبال مشارکت راهبردی با دولت ژاپن در همه زمینه ها ، تلاش برای امضا یک قرار داد هسته ای برای انتقال فناروی های لازم جهت نیروگاه های برق اتمی و همکاری نظامی و سرمایه گذاری است .

نارندار مودی قبل از این سفر در گفت وگو با خبرنگاران ژاپنی و انتشار پیامی برای مردم این کشور، سفرش به توکیو را ˈ فصل جدیدˈ در روابط دو جانبه و همکاری در زمینه های دفاعی، هسته ای و زیرساخت ها از جمله تجارت بیان کرده است .

مودی یک رهبر حزب راستگرای بی جی پی که با رویکرد رشد اقتصادی هند روی کار آمده تلاش می کند ضمن سفر به ژاپن چشم اندازی برای توسعه و پیشرفت کشورش ترسیم کند.

با این حال کارشناسان و حتی رسانه های هند به برخی چالش ها و پیامدهای این سفر از جمله تاثیر آن بر روابط با جمهوری خلق چین نیز اشاره کرده اند.

آساق * 1 * 1519 *
کد N472679