مشکل زندانهای برزیل : سلولهای پر از زندانی و شکنجه

برزیل,شکنجه

مادرید- ایرنا - شورش های اخیر زندانیان در برزیل که به کشته و مجروح شدن بسیاری از زندانیان منجر شده بیانگر مشکلات داخلی سیستم امنیتی برزیل و زندان های پر از زندانی و فاقد کمترین شرایط بهداشتی این کشور است.

به گزارش ایرنا و به نقل از خبرگزاری اروپاپرس،آخرین مورد شورش زندانیان در برزیل در ندامتگاه ˈکاساکاولˈ واقع در ایالت ˈپاراناˈ اتفاق افتاد که پس از 45 ساعت شورش ، 5 کشته و 25 مجروح بر جا گذاشت.

زندانیان این ندامتگاه ، شورش خود را با اعتراض علیه تصمیم رئیس زندان ، کیفیت تغذیه و بهداشت آغاز نمودند و این تنش هنگامی پایان یافت که مقامات راضی شدند 600 زندانی را به دیگر ندامتگاه های ایالت پارانا منتقل کنند.

براساس گزارش نهاد غیردولتی ˈدیده بان حقوق بشرˈ که چندماه قبل منتشر شد ، نگران کننده ترین وضعیت کشور در زندان مرکزی ˈپورتو آلگره ˈ ملقب به ˈسیاهچالˈ رخ می دهد زیرا به رغم اینکه ظرفیت آن برای دو هزار زندانی است درحال حاضر چهار هزار و 500 نفر در این مکان حبس هستند.

در قسمت بالای این زندان ، حدود 300 زندانی در سلول هایی که به 3 متر مربع نیز نمی رسند حبس هستند و خرابی ها در سیستم فاضلاب موجب سرازیری مستقیم آب های فاضلاب از روی دیوار تا حیاط زندان می شود.

گزارش این نهاد حاکی از آن است که زندانهایی نیز در برزیل وجود دارند که بیماران مبتلا به ایدز بدون داشتن کمترین شرایط بهداشتی با دیگر زندانیان سالم همزیستی دارند و یا اینکه به دلیل نداشتن غذاخوری ، زندانیان غذایی را که به آنها در کیسه های پلاستیکی توزیع می شود را با دست می خورند.

براساس آمارهای وزارت دادگستری، برزیل در سال 2013 میلادی 548 هزار زندانی داشت در حالی که ظرفیت واقعی ندامتگاه ها 310 هزار و 600 نفر است .

در این مورد، دولت برزیل سال گذشته اعلام کرد که برنامه ای برای پایان دادن به ازدحام زندان ها و تضمین دسترسی زندانیان به بهداشت و آموزش و پرورش را در نظر گرفته اما این پروژه هنوز گام های نخست خود را نگرفته است .

افزون بر مشکل ازدحام و بهداشتی زندان ها ، دیگر مساله نگران کننده ، اتهامات شکنجه است.دیده بان حقوق بشر در این باره با تاسف می گوید که دولت ، شش ماه پس از اعلام مکانیسم ملی پیشگیری و مبارزه با شکنجه ، هنوز این طرح را راه اندازی نکرده است .

براساس گزارش این نهاد،ماموران و مقامات زندان ها دراین اماکن به نقض حقوق زندانیان می پردازند و برای اعتراف گرفتن ، آنها را تحت شکنجه قرار می دهند.

به گفته نهاد مذکور ، دستگیری عاملان این شکنجه ها به ندرت صورت می گیرد.

اروپام *1*491**1547
کد N472573