وزارت حقوق بشرعراق: جهان توجهی به محاصره آمرلی نکرد

عراق93

تهران-ایرنا- سخنگوی وزارت حقوق بشر عراق امروز جمعه طی سخنانی با بیان این که جامعه بین المللی، توجهی به محاصره شهر آمرلی نکرده است، تاکید کرد که عراق تلاش می کند که صدای ساکنان این منطقه را به جامعه جهانی برساند.

به گزارش پایگاه خبری ˈالمسلهˈ، ˈکامل امینˈ سخنگوی وزارت حقوق بشر عراق در اظهاراتی افزود: مسئله مسیحیان و ایزدی هایی که با تهدیدات داعش در عراق مواجه بودند ، ابعاد بین المللی گسترده ای پیدا کرد، حال آن که مسئله آمرلی که ساکنان آن ترکمن های شیعی هستند، مورد غفلت واقع شد و ابعاد جهانی پیدا نکرد.

وی گفت: علت این مسئله آنست که تصویر نادرستی درباره ساکنان آمرلی به جهان ارائه شد مبنی بر این که اکثریت مردم عراق شیعه هستند و طرف های شیعه در این کشور می توانند از مردم این منطقه در مقابله با تروریست های داعش حمایت کنند.

وی در ادامه تصریح کرد: وزارت خارجه و نمایندگی های عراق در خارج از کشور، مسوول ایجاد این تصور نادرست هستند، چرا که جزییات دقیقی از این مسئله را به ویژه شرایط انسانی ساکنان آمرلی به جهانیان ارائه ندادند.

کامل امین تاکید کرد: عراق تلاش می کند که صدای مردم آمرلی را به جامعه جهانی برساند، چرا که مسئله آمرلی در قطعنامه 2170 شورای امنیت نادیده گرفته شد و اسمی از این منطقه در آن مطرح نشد.

وی خاطرنشان کرد: کمک رسانی های بین المللی که به این منطقه شده، قابل مقایسه با کمک های ارسالی به منطقه ˈسنجارˈ و سد موصل نیست.

وی ابراز امیدوار کرد که جامعه بین المللی برای حمایت از ساکنان آمرلی به عراق کمک کند، زیرا عراق توان لجستیکی کافی برای ارسال کمک های لازم به این منطقه را ندارد.

تروریست های داعش از نهم ژوئن (19خرداد) بخش هایی از شمال عراق را به تصرف خود درآورده و تهدید به تجزیه این کشور کرده اند. این گروه در حملات خود در شمال و مرکز عراق، مرتکب جنایت های بی سابقه ای شده است.

ساکنان شهر آمرلی بیش از دو ماه است که در محاصره تروریست ها قرار دارند و به خاطر شیعه بودن و همچنین مقاومت در برابر آن ها با خطر قتل عام روبه رو هستند.

علاوه بر خطری که از جانب گروه تروریستی داعش، ترکمن های آمرلی را تهدید می کند، ساکنان این منطقه با کمبود آب، غذا و انرژی نیز روبه رو هستند.

رسانام**9329**7074**1566
کد N472445