دبیرکل ناتو: روسیه حق حاکمیت اوکراین را نقض کرده است

روسیه,حق حاکمیت اوکراین

تهران - ایرنا - ˈآندرس فوگ راسموسنˈ دبیر کل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) روز جمعه اعلام کرد که نیروهای روسیه با نقض آشکار حق حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین، وارد عملیات نظامی مستقیمی در خاک این کشور شده اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز از بروکسل، وی گفت که ناتو به تصمیم پارلمان اوکراین برای قرار دادن این کشور در مسیر پیوستن به این ائتلاف نظامی غربی به رهبری آمریکا، احترام کامل می گذارد.

ˈآرسنی یاتسنیوکˈ نخست وزیر اوکراین پیشتر اعلام کرد که دولت متبوعش از پارلمان می خواهد کشور را در مسیر عضویت ناتو قرار دهد.

براساس این گزارش، راسموسن پس از نشست فوق العاده سفیران ناتو با همتای اوکراینی شان به درخواست کی یف، به خبرنگاران گفت: به رغم انکار مسکو، اکنون واضح است که سربازان و تجهیزات روسیه به طور غیرقانونی وارد مناطق شرقی و جنوب شرقی اوکراین شده اند.

وی افزود: این اقدام، بخشی از یک الگوی خطرناک برای بی ثبات کردن اوکراین به عنوان یک کشور مستقل است.

راسموسن اظهار داشت: نیروهای روس در عملیات نظامی مستقیم در خاک اوکراین شرکت دارند و مسکو هزاران نیروی آماده برای نبرد را در نزدیکی مرزهای اوکراین مستقر کرده است.

وی افزود: این اقدام، نقض آشکار حق حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین است و کلیه تلاش های دیپلماتیک برای دستیابی به یک راهکار مسالمت آمیز را زیر پا می گذارد.

کی یف و غرب روز گذشته (پنجشنبه) سربازان روس را به دخالت در درگیری های شرق اوکراین متهم کردند. درگیری ها در این منطقه، نگرانی از رویارویی نظامی مستقیم کی یف و مسکو را افزایش داده است.

رسانام**9109**1566
کد N472389