رییس دفتر رئیس‌جمهور:

توسعه اقتصاد باید توسعه‌ی مردم محور باشد

رييس دفتر رييس‌جمهور,محمد نهاونديان,هفته دولت

رییس دفتر رئیس‌جمهور تصریح کرد که راهکارهای متصدی‌گرایانه دولت دیگر پاسخگو نیست.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه خراسان، محمدنهاوندیان در حرم مطهر رضوی در جمع زائران و مجاوران حضرت رضا (ع) اظهار کرد: در حرکت اقتصادی باید همه مردم حضور فعالی از خود به منصه ظهور بگذارند تا به این طریق توسعه اقتصادی مردم‌محور شکل گیرد و فضا برای سرمایه‌گذاری بیش از پیش آماده باشد.

رییس‌دفتر رییس‌جمهور با تاکید بر این‌که فضای تقدیر از کارآفرینی باید افزایش یابد تصریح کرد: مقابله ریشه‌ای و همه‌جانبه با فساد لازمه‌ی عدالت و رشد است.

رییس شورای اطلاع‌رسانی دولت با بیان این‌که مقابله با فساد اقتصادی لازمه رشد پایدار است خاطرنشان کرد: لازمه برقرای عدل و اعتدال مبارزه با فساد اقتصادی است.

وی درباره مسائل و مشکلات اقتصادی کشور عنوان کرد: تا زمانی که مشکلات ساختاری حل نشود، تورم 40 ساله گریبان‌گیر کشور خواهد بود و دولت امیدوار است که نرخ تورم را ظرف سه سال آینده به نرخ تورم تک‌رقمی برساند.

نهاودندیان با اشاره به این‌که راه‌حل اساسی مشکلات اقتصادی، افزایش بنیه تولید و اتکا درآمد دولت به منابع غیر نفتی است یادآور شد: در سال گذشته با اتکا به استقراض از بانک مرکزی گام جدی‌ای برای اصلاح ساختارهای اقتصادی برداشته شد.

رییس دفتر رییس‌جمهور اظهار کرد: خوشبختانه در حال حاضر حماسه مردم و همت ملت مورد لمس دولت و مقام معظم رهبری است.

رییس شورای اطلاع‌رسانی دولت افزود: امسال برای نخستین بار سالگرد هفته دولت با عنوان آرامش و امید نامگذاری شد، چرا که دولت تدبیر و امید همواره خود را برای ایجاد امید در بخش‌های مختلف متعهد کرده است.

وی ادامه داد: احساس اطمینان فعالان اقتصادی چه در خارج و چه در داخل نسبت به اقتصاد ایران رشد چشمگیری داشته است تا جایی که هیات‌های اقتصادی مختلف برای سرمایه‌گذاری در ایران با یکدیگر به رقابت می‌پردازند که این امر نشان‌دهنده اقتصاد پویای ایران است.

نهاوندیان با تاکید بر این‌که رشد پایدار باید در کشور نهادینه شود عنوان کرد: رشد پایدار باید با توجه به افزایش جمعیت در کشور نهادینه شود؛ چرا که در این صورت اقشار کم‌درآمد بهره‌برداری‌شان بیشتر خواهد بود.

رییس شورای اطلاع‌رسانی دولت خاطرنشان کرد: باید به رشدی حدود 9 درصد برسیم و باید موانع بروکراتیک و قفل و زنجیرهای محیط کسب و کار شکسته شود تا چرخ اقتصاد به حرکت درآید.

نهاوندیان تصریح کرد: ملت ایران باید در همه بازارهای جهانی با ارائه کالای خویش پیام‌رسان انقلاب و مردم انقلابی باشند؛ چرا که تعامل با جهان تنها به حوزه دیپلماسی ختم نمی‌شود بلکه در عرصه اقتصادی باید تعامل انجام گیرد.

رییس دفتر رییس جمهور با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری مبنی بر این‌که ما با همه جهان از موضع برابر و با توانمندی‌های اقتصادی، فرهنگی و سیاسی تعامل خواهیم داشت افزود: خداوند را شاکریم که در یک سال اخیر جهانیان با چهره‌ی برهانی، متین و مودب جمهوری اسلامی آشنا شدند.

رئیس شورای اطلاع‌رسانی دولت با تاکید بر این‌که دیپلماسی و سیاست خارجی دولت به‌ویژه در قبال موضع‌گیری در مسائل منطقه همواره مورد تحسین مقام معظم رهبری بوده است یادآور شد: این مسائل توافق هسته‌ای را آسان می‌کند، چنانکه در صنعت پتروشیمی صادرات ما زنجیرها را شکسته است.

وی با بیان این‌که در حال حاضر گوشه‌هایی از دیوار تحریم‌ها شکسته شده است، ادامه داد: خداوند شرط گشایش و برکت را ایمان و تقوا می‌داند.

نهاوندیان با اشاره به این‌که رشد پایدار در نگاه اسلامی ایمان و تقوا را محور و حیات اجتماعی اعلام می‌کند افزود: تقوا یک مقوله فردی نیست و در روابط و مناسبات اجتماعی باید خداپروایی مبنای کار قرار گیرد.

رییس دفتر رییس‌جمهور خاطرنشان کرد: نجات اقتصاد، احیای اخلاق، تعامل سازنده با جهان شعار دولت تدبیر و امید است و احیای اخلاق محور اساسی در سال‌های پیش رو است.

رییس شورای اطلاع‌رسانی دولت با اشاره به فرمایشات امیرالمومنین در نهج‌البلاغه افزود: مردم نسبت به کارگزاران و کارگزاران نسبت به مردم باید حق یکدیگر را به رسمیت شناخته و در مناسبات اجتماعی احترام دوسویه مبنا قرار گیرد.

وی با تاکید بر این‌که برای تداوم اهداف انقلابی باید وحدت و انسجام حفظ شود عنوان کرد: کسانی که می‌خواهند بین اقشار جامعه و دولت کینه ایجاد کنند را باید با حفظ وحدت مایوس کرد.

نهاوندیان اظهار کرد: در مذاکرات هسته‌ای اهل تعامل هستیم اما از حقوق ملی ذره‌ای کوتاه نخواهیم آمد همچنانکه در استراتژی نرمش قهرمانانه مذاکرات با رعایت خطوط قرمز منعی ندارد.

انتهای پیام

کد N472221