نوبخت در سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه تهران:

تحریم های ناجوانمردانه بزرگترین ظلمی بود که به کشور ما صادر شد

دولت

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری با بیان اینکه دولت آمریکا ده ها میلیارد دلار از اموال ما را بلوکه کرده بود گفت: تحریم ناجوانمردانه بزرگترین ظلمی بود که به کشور ما صادر شد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت در سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه این هفته تهران با اشاره به اینکه در حوزه داخل مهم‌ترین فعالیت دولت به وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم اختصاص یافته و نیز با تاکید بر تلاش دولت برای افزایش قدرت خرید مردم گفت: دو عامل مهم طی دو سال گذشته در جهت کاهش قدرت خرید مردم مؤثر بوده است، نرخ پرشتاب تورم و نوسانات نرخ ارز و افزایش آن که در بازار صورت می‌گرفت.

وی افزود: دولت تمام توان خود را در مسیر افزایش قدرت خرید مردم به کار گرفت تا در ابتدا جلوی نرخ شتابان تورم را مسدود کند و از سوی دیگر در راستای تثبیت نرخ ارز و کاهش آن تلاش کند.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور ادامه داد: یکی از مهمترین مسائلی که در سال‌های گذشته سبب می‌شد تا اقتصاد ما با تورم بالا حرکت کند، کسری بودجه و بی‌انضباطی‌های مالی و بودجه‌ای بود، لذا  لایحه ای جهت اصلاح بودجه سال 92 به مجلس ارائه شد که من از مجلس به خاطر تصویب آن تشکر می‌کنم.

وی با اشاره به رابطه خوب دو قوای مجریه و مقننه که می‌تواند در راستای خدمت‌رسانی بهتر مردم تأثیرگذار باشد افزود: ما توانستیم با اصلاح بودجه و تعیین سقف 150 هزار میلیارد تومان برای آن جلوی کسر بودجه را بگیریم؛ این مسئله فرصتی را برای دولت ایجاد کرد تا بتواند نرخ تورم را از عدد بالای 40 درصد به زیر 25 درصد تقلیل بدهد، البته دولت مدعی نیست توانسته است قیمت‌ها را ارزان کند یا اینکه بتوانیم نرخ قدرت خرید مردم را بالا ببریم بلکه اولین رویکرد ما این بود که جلوی افزایش شتابنده قیمت‌ها را بگیریم به همین دلیل تقلیل نرخ تورم از 40 درصد به 25 درصد به معنای ارزان کردن کالا نبوده بلکه تنها به معنای کاهش شدت افزایش قیمت کالاها بوده است و ما امیدواریم بتوانیم طی برنامه‌های آینده نرخ تورم را یک رقمی و یا به صفر برسانیم.

نوبخت با اشاره به اینکه شاید تنها حوزه‌ای که بتوانیم بگوییم آن را ارزان کرده‌ایم هزینه‌های درمانی مردم است گفت: هم‌اکنون مردم زمانی که وارد بیمارستان می‌شوند می‌توانند با پرداخت 10 درصد هزینه‌ها درمان شوند و این مسئله در روستاها به 5 درصد تقلیل پیدا کرده است.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی با اشاره به تلاش دولت برای جلوگیری از نوسانات قیمت ارز جهت افزایش قدرت خرید ادامه داد: طی سال‌های گذشته دیدید که قیمت ارز چگونه با نوسانات مختلف به قیمت بالا رسید و ارزش پول ملی به کمتر از یک‌سوم تقلیل پیدا کند. خوشبختانه با سیاست‌هایی که در پیش گرفته شد قیمت ارز نه تنها طی یک سال گذشته دچار نوسان نشد بلکه ارز در بازار ارزانتر از زمانی است که دولت کار خود را آغاز کرده بود، البته تلاش ما این است که آنقدر قیمت ارز را باثبات کنیم که به اقتصاد باثبات مبدل شود.

نوبخت گفت: نکته دیگر در این رابطه مسئله بیکاری است، بعد از تورم مسئله بیکاری یک مشکل اساسی است.

وی افزود: رکود یعنی به معنای اینکه ابزار وجود دارد اما با ظرفیت خود فعال نیست. یک میلیون جوان آماده به کار هستند اما از ظرفیت آنها استفاده نمی‌شود. کارخانجات وجود دارد اما به دلیل نبود منابع کافی و یا نبود مصرف‌کننده استفاده از آنها نمی‌شود. ما امیدواریم در ماه‌های آینده و تا حداکثر یک سال آینده گزارشی به شما بدهیم که رشد منفی دو سال گذشته را به رشد مثبت تبدیل کنیم.

معاون برنامه‌ریزی نظارت راهبردی رئیس‌جمهور ادامه داد: خوشبختانه ما در سه ماهه اول سال 1393 به یک رشد مثبت نیم‌درصد رسیدیم. حق مردم ما است که بتوانیم با سیاست‌های سنجیده در این مسیر حرکت کنیم.

نوبخت گفت: ممکن است مردم انتظار نداشته باشند که تمام مشکلات گذشته طی یک سال حل شود، اما انتظار داریم یک رویکرد درست و سنجیده به سمت اهدافی باشد که مردم انتظار دارند.

وی با اشاره به تقدیم به موقع بودجه سال 93 به مجلس و تنظیم آیین‌نامه‌های آن گفت: من از همین جا می‌گویم که بودجه 94 به موقع به مجلس خواهد رفت.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور با اشاره به ابلاغ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی از سوی رهبری گفت: از همین رو دولت بر خود فرض می‌داند تا سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری را به صورت اجرایی تعیین کند.

نوبخت گفت: امروز روشن است از 24 بندی که توسط مقام معظم رهبری ابلاغ شد هرکدام توسط چه دستگاهی باید اجرا شود، به همین جهت معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور مقرر شد تا برنامه ششم توسعه را براساس اقتصاد مقاومتی طراحی کند و هم‌اکنون همکاران من برنامه ششم کشور را در چارچوب اقتصاد مقاومتی و فرهنگ ایرانی و اسلامی طراحی می‌کند.

وی افزود: تمام مساعی ما این بود که از هزینه‌های جاری بکاهیم و به طرح‌های عمرانی بپردازیم. خوشبختانه ظرف 5 ماه نخست سال بنا بر آمارهای رسمی اعتبارات که به طرح‌های عمرانی داده شد 3.2 اعتباراتی بود که توانستیم ما به طرح‌های عمرانی بدهیم.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور ادامه داد: خوشبختانه این توفیق امروز فراهم شده است که دولت در سال 1393 بسیار بیشتر از سال 1392 در راستای تکمیل طرح‌های عمرانی همت خواهد کرد تا بتواند طرح‌های گذشته را به اتمام برساند، هر چند رئیس‌جمهور برای دیدار با مردم سفرهای استانی را در دستورکار قرار داده اما این چنین نیست که ما برویم علاوه بر طرح‌های باقی‌مانده طرح‌های جدیدی را نیز به تصویب برسانیم. در هر سفر مهم رئیس‌جمهور برخی از طرح‌های مهم را در استان انتخاب می‌کنیم.

نوبخت گفت: انشاءالله شما در اسفندماه سال جاری از رسانه‌ها خواهید شنید که بخشی از طرح‌های عمرانی که در سفرهای استانی از سوی رئیس‌جمهور وعده تکمیل آنها داده شد افتتاح می‌شود و آنهایی که برای سال بعد درنظر گرفتیم نیمه نخست سال 94 است.

وی افزود: در کنار این دولت باید موضع خود را در برابر ایثارگران و خانواده‌های انقلابی شهدا نشان دهد.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور با اشاره به تلاش دولت برای تأمین مطالبات خانواده های شهدا و ایثارگران گفت: به رغم تمام تلاش‌هایی که دولت انجام می‌دهد و شخص آقای رئیس‌جمهور بیش از 17، 18 ساعت کار می‌کنند، شب‌های جمعه آقای رئیس‌جمهور بر خود فرض می‌داند که به زیارت خانواده شهدا برود.

نوبخت گفت: هم‌زمان با فعالیت‌های در داخل در عرصه‌های خارجی نیز تکالیفی بر ما فرض است که ملت بزرگ ایران و مقام معظم رهبری آن را تأیید می کنند. فعالیت‌های دولت تدبیر و امید در عرصه خارجی به سه امر معطوف شده است، اول آنکه بتوانیم از حقوق ملت ایران در عرصه‌های جهانی دفاع کنیم، دوم آنکه بتوان از مسلمین جهان به خصوص کشورهای منطقه دفاع کنیم. وظیفه ما این است که غبار نامردمی را از چهره صمیمی اسلام بزداییم.

وی با بیان اینکه در ارتباط با دفاع از حقوق ملت شاهدیم که دولت امریکا ده ها میلیارد دلار از اموال ما را بلوکه کرده بود و این تحریم ناجوانمردانه که به ملت ما تحمیل شده بود، ظرفیت صادرات ما را به یک میلیون بشکه رساند گفت: این بزرگترین ظلمی بود که به ما صادر شد این وظیفه دولت است که برود و در خارج مبارزه کند، هم حقوق هسته‌ای خود را داشته باشد و هم نسبت به رفع این تحریم‌های ناجوانمردانه تلاش کند.

نوبخت خاطرنشان کرد: دولت در عرصه کشورهای منطقه و حقوق مسلمین نیز تلاش کرد تا از حقوق مردم سوریه، لبنان و غزه دفاع کند.