اوحدی در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران:

در حج عمره گذشته 400 میلیارد تومان صرفه‌جویی صورت گرفت/ پیش‌ثبت‌نام عتبات از فردا در سامانه حج و زیارت

سایر حوزه ها

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: مدیریت قیمت تمام شده یکی از موضوعاتی بود که مدنظر قرار دادیم، مجموعه سازمان حج و زیارت و بعثه رهبری به برکت همدلی و انسجام توانست نسبت به مدت مشابه به ازای هر زائر 450 هزار تومان از هزینه سفر را با حفظ همان کیفیت سابق کاهش دهد. یعنی در موسم حج عمره گذشته 400 میلیارد تومان صرفه‌جویی صورت گرفت.

به گزارش خبرنگار مهر، سعید اوحدی رئیس سازمان حج و زیارت در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه امروز تهران با اشاره به اینکه بعد از 32 سال مجددا تقارن هفته دولت و هفته حج را داریم، گفت: در یکسال گذشته 6 میلیون و 800 هزار نفر از مردم مشتاق کشورمان برای تشرف به عمره مفرده ثبت نام کرده و در بانک ودیعه‌سپاری نموده اند.

وی افزود: در حال حاضر 7 میلیون نفر در صف تشرف عمره و یک‌ونیم میلیون نفر برای تشرف به تمتع آماده هستند.

رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به اینکه برای اعزام زائران به حج تمتع محدودیت داریم، تصریح کرد: این محدودیت در حج عمره وجود ندارد. از این رو، در سالی که گذشت تلاش کردیم شرایط مساعد برای تشرف زائران به عمره مفرده را به نحو احسن فراهم کنیم، به طوریکه 820 هزار نفر در عمره مفرده گذشته به این سفر پرخیر و برکت اعزام شدند، در حالی که در سال قبل آن 490 نفر عازم عمره مفرده شدند که بر این اساس 67 درصد افزایش اعزام زائرین را داشتیم.

اوحدی گفت: بعد از 35 سال در موسم حج عمره گذشته زائران برای اولین بار توانستند در نیمه اول ماه صفر به این سفر اعزام شده و اربعین امام حسین(ع) را در مدینه منوره درک کنند.

وی با اشاره به ویژگی های عمره مفرده گذشته گفت: مدیریت قیمت تمام شده یکی از موضوعاتی بود که مدنظر قرار دادیم، مجموعه سازمان حج و زیارت و بعثه رهبری به برکت همدلی و انسجام توانست نسبت به مدت مشابه به ازای هر زائر 450 هزار تومان از هزینه سفر را با حفظ همان کیفیت سابق کاهش دهد. یعنی در موسم حج عمره گذشته 400 میلیارد تومان صرفه‌جویی صورت گرفت.

رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به امکانات بهداشتی و درمانی در عمره گذشته گفت: در شرایطی که تمام کشورها نگران بیماری کورنا بودند با خدمات خوب و ماندگار وزارت بهداشت و درمان، هلال احمر و مرکز پزشکی حج و زیارت ما حتی یک مورد زائر مبتلا به این بیماری نداشتیم.

اوحدی با اشاره به خدمات صورت گرفته در زمینه اعزام زائرین به عتبات عالیات نیز توضیح داد: با وجود جنایات بعثی- تکفیری‌ها 850 هزار زائر عتبات توفیق تشرف به عتبات عالیات را داشتند، در اربعین گذشته 800 هزار نفر توانستند در بزرگترین راهپیمایی و همایش خلق حضور پیدا کنند که البته باید گفت یک مورد حادثه امنیتی نیز برای زائران ما بوجود نیامد.

وی گفت: از فردا پیش ثبت نام عتبات در سامانه حج و زیارت شروع می شود و روز میلاد امام رضا(ع) نیز ثبت نام نهایی انجام خواهد شد و از 7 مهر دوره جدید اعزام ها انجام خواهد شد.

رئیس سازمان حج و زیارت افزود: فاز اول زائر سرای چزابه در منطقه بوستان در اربعین امسال به عنوان میعادگاه حسینی به بهره برداری می رسد.

اوحدی با اشاره به برگزاری حج تمتع امسال خاطر نشان کرد: «معنویت، خودباوری و اتحاد اسلامی» شعار حج تمتع امسال است.

وی افزود: تمام تلاش سازمان حج و بعثه رهبری بر این است که حج نماد کارآمدی نظام و حجاج به عنوان سفیران جمهوری اسلامی به حج اعزام شوند.

رئیس سازمان حج و زیارت ادامه داد: امسال موفق شدیم با مدیریت قیمت تمام شده سفر حج علی رغم افزایش نرخ ارز 2 میلیون و 800 هزار تومان را برای برگرداندن به زائران برنامه‌ریزی کنیم که این رقم در تمتع سال گذشته 2 میلیون تومان بود.

اوحدی با اشاره به گسترش خدمات پزشکی و درمانی به زائران زن در حج تمتع گفت: سال گذشته 14 پزشک زن و امسال 64 پزشک متخصص و فوق متخصص زن در 60 درمانگاه مخصوص زنان و 7 درمانگاه شبانه روزی به ارائه خدمات به بانوان زائر خواهند پرداخت.

رئیس سازمان حج و زیارت در پایان با اشاره به اینکه تمام برنامه ریزی ها و تمهیداتی که انجام می شود با هدف فراهم شدن بستر مناسب برای رسیدن به اقتدار معنوی و بهره برداری زائران از این سفر معنوی است، گفت: جمعه هفته آینده ساعت 8:30 صبح اولین کاروان تمتع از ایستگاه تهران به این سفر اعزام خواهند شد.