در گفت‌وگو با ایسنا

ملازهی: اعلام نتایج انتخابات افغانستان پایان منازعات در این کشور نخواهد بود

افغانستان

یک کارشناس مسائل افغانستان گفت: به نظر نمی‌رسد با اعلام نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری تنش‌ها و اختلافات در این کشور کمرنگ شود و باید منتظر واکنش‌های رقبای انتخاباتی بود.

یک کارشناس مسائل افغانستان گفت: به نظر نمی‌رسد با اعلام نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری تنش‌ها و اختلافات در این کشور کمرنگ شود و باید منتظر واکنش‌های رقبای انتخاباتی بود.

پیر محمد ملازهی، کارشناس مسائل منطقه در گفت‌و‌گو با خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به ادامه روند بازشماری آرای انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان خاطرنشان کرد: تیم عبدالله عبدالله موضعی را اتخاذ کرده که گویا نمی‌خواهد نتایج را بپذیرد زیرا بر سر چگونگی ابطال آرای تقلبی با رقیب خود اختلاف نظر دارد.

او ادامه داد: اگر آرای انتخابات اخیر افغانستان در همان سطح محدودی که اعلام شده باطل شود مورد قبول عبدالله قرار گیرد نخواهد گرفت و در نتیجه مساله تعیین رییس‌جمهور در افغانستان نیز حل و فصل نخواهد شد. در همین راستا یکی از اعضا تیم عبدالله عبدالله اعلام کرد، در صورتی که روند ابطال آرای تقلبی مطابق با نظر آن‌ها پیش نرود عبدالله عبدالله و تیمش نتایج انتخابات را نخواهند پذیرفت به همین دلیل به نظر می‌رسد این اختلاف نظرها کاملاً جدی است به‌خصوص این که احتمالا میزان آرایی که قرار است باطل شوند مورد نظر عبدالله و تیم او نخواهد بود به نظر نمی‌رسد حتی با اعلام نتایج قطعی هم ثبات و آرامش در این کشور برقرار شود.

وی گفت: اگر اشرف غنی به عنوان پیروز انتخابات ریاست جمهوری افغانستان انتخاب شود به نظر می‌رسد دور جدیدی از اختلاف نظرها میان حامیان او و عبدالله عبدالله شکل بگیرد زیرا هم اکنون هم به عبدالله فشارهای زیادی برای تشکیل دولت موازی وارد می‌شود و تهدیدهایی هم مبنی بر انجام اقدامات مسلحانه و تصاحب ادارات دولتی صورت گرفته است که در صورت تحقق آن افغانستان به سمت جنگ داخلی پیش خواهد رفت.

ملازهی با اشاره به برخی اظهارنظرها از سوی آمریکا مبنی بر این که اگر روند معرفی رییس‌جمهور افغانستان طولانی شود پنتاگون طرح‌هایی برای ارائه دارد، خاطرنشان کرد: تا امروز به طور رسمی اعلام نشده است که آمریکایی‌ها چه تصمیماتی را می‌خواهند اتخاذ کنند ولی قرار بود رییس‌جمهور آینده افغانستان در کنفرانس پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) که سپتامبر در اروپا برگزار می‌شود حضور داشته باشد به همین دلیل انتظار می‌رفت تا قبل از این کنفرانس تکلیف رییس‌جمهور آینده افغانستان مشخص شود. علاوه بر این خود کرزای هم اعلام کرده بود که تا 11 شهریور باید تکلیف روشن شود و مراسم تحلیف انجام شود که گویا این امر تاخیر افتاده است.

این کارشناس مسائل افغانستان با بیان این که تلاش‌های زیادی برای اعلام سریع‌تر پیروز انتخابات ریاست جمهوری افغانستان صورت می گیرد، افزود: اتحادیه اروپا و آمریکا هم فشارهای زیادی به دولت فعلی افغانستان وارد می‌کنند تا هر چه زودتر نتایج نهایی انتخابات افغانستان اعلام شود. علاوه بر این گفته شده است که اگر این امر به سرعت تحقق نیابد نیروهای ناتو هم در این کشور باقی خواهند ماند. البته نیروهای ناتو و نظامیان آمریکا در هر صورت به صورت کامل خاک افغانستان را ترک نخواهند کرد و هر چند بخش عمده‌ای از این نیروها از این کشور خارج شوند ولی باز هم حدود 8 تا 10 هزار نیرو در خاک افغانستان باقی خواهند ماند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: قرار است در کنفرانس پیمان آتلانتیک شمالی که در ابتدای ماه جاری میلادی در اروپا برگزار می شود وضعیت افغانستان بررسی شود ولی متأسفانه تا امروز این کنفرانس‌ها نتایج عملی لازم را برای کشوری مانند افغانستان به همراه نداشته است.

انتهای پیام

کد N471926