تشکر معاون روحانی از ریاست مجلس برای پایین آوردن حجم سوالات

تسنیم نوشت:

معاون پارلمانی رئیس‌جمهور با بیان اینکه دولت شاهد ۴۵۰۰ تذکر به کابینه در طول این مدت کوتاه فعالیتش بوده است، گفت: به عنوان مثال وزیر داشته‌ایم که امروز مشغول به کار و از فردایش برایش طرح سوال شده است.

حجت‌الاسلام مجید انصاری معاون پارلمانی رئیس‌جمهور در برنامه «دیروز، امروز فردا» و در ابتدای بحث ضمن مثبت ارزیابی کردن تعامل دولت و مجلس، گفت: بر اساس شعارهای آقای روحانی، تحلیل‌هایی بود اما آنچنان که دیدیدم روابط دو قوه در یک سال گذشته مطلوب و قابل قبول بوده است که این برمی‌گردد به چند نکته؛ اول اینکه آقای روحانی شعار خود را اعتدال و نگاه فراجناحی به مسائل مطرح کردند؛ ایشان پنج دوره در مجلس بودند و جایگاه مجلس و تاثیر آن را می‌شناسند و حدود نه نفر از اعضای دولت نیز در مجلس بوده‌اند.

وی با بیان اینکه آقای رئیس‌جمهور هم فرمودند که من فرزند مجلس هستم و این نکات نقطه قوتی برای رابطه دولت و مجلس بوده است، اظهار داشت: البته فرازها و فرودهایی هم در این رابطه بوده است که می‌تواند در آینده این روابط به صورت بهتر و قوی‌تری صورت گیرد ولی درکل رابطه دولت و مجلس در در فضایی آرام و منطقی بوده و نمی‌توان نقطه ضعفی در آن مشاهده کرد.

معاون پارلمانی رئیس جمهور همچنین در بخش دوم سوال‌های مطرح شده با بیان اینکه دولت در برخی حوزه‌ها عملکردی غیرقابل باور و غیرقابل پیش‌بینی داشته است، اظهار داشت: دولت در ابتدا گمان می‌کرد که تورم به مثابه یک زخم در پیکره اقتصادی کشور است لذا از انجائی که آقای روحانی ۳۵ سال در جایگاه‌های کلیدی حضور داشتند و نیازی به فرصتی برای آمدن در فضا نیاز نبود، ایشان خودشان مسئولیت مدیریت تیم اقتصادی را در دست گرفتند و توانستند جلوتر از پیش بینی‌ها تورم را کاهش دهند. یکی از اقدامات خوب تعاملی دولت و مجلس برگزاری جلسات کارشناسی برای مسائلی مثل همین بودجه بوده است.

انصاری ضمن بیان اینکه دولت به دنبال این است که با حفظ سیاست کلی مهار تورم گره‌های کور تولید و رکود در کشور را باز کند و تولید را رونق بخشد، اظهار داشت: در این مدت جلسه سران سه قوه که تقریبا تعطیل شده بود احیاء و جلسه‌های بین دولت و مجلس مرتب برگزار شد.

وی درهمین زمینه افزود: در این مدت ۲۲ ملاقات بین مجامع استانی نمایندگان و رئیس جمهوری برگزار شد و در مجموع دولت در یک سال گذشته در حوزه اقتصاد موفق بوده و در سیاست خارجی هم موجب آرامش در روابط بین‌المللی شده و هم دیپلماسی فعالی را بر اساس سه اصل عزت حکمت و مصلحت ایجاد کرده است؛ در حوزه مدیرت داخلی و حوزه سلامت هم کار بزرگی انجام داده و آرزوی چند ساله را برآورده کرده است.

انصاری ضمن بیان اینکه اصل خرد جمعی و تکیه برمشورت در دولت یازدهم کاملا حاکم است، خاطرنشان کرد: تمام بحث‌ها و موارد مطرح شده در دولت بررسی‌های کارشناسی می‌شود چرا که همدلی خوبی بین دولتی‌ها وجود دارد.

انصاری با اشاره به اینکه دولت سوال و استیضاح را به عنوان یکی از حقوق مجلس استقبال می‌کند گفت: در خصوص سوالات می‌‌گوییم حجم آن‌ها یک مقدار زیاد است و وزیری که ابتدای کارش است اینکه دو روز از وقتش در هفته را در مجلس بگذراند خوب نیست.

وی همچنین در پاسخ به اینکه، نگاه دولت به احزاب سیاسی با تکیه بر شاخصه اعتدال چیست گفت: قبل از پاسخ به این سوال اجازه دهید اشاره‌ای کوتاه به بحث سوال و استیضاح وزراء در مجلس داشته باشم؛ دراین مورد باید بگویم که سوال و استیضاح حق مجلس است و دولت از این حق مجلس استقبال کرده ولی نکته‌ای که باید بگویم این است که دولت معتقد است که حجم سوالات برای وزیری که در ابتدای فعالیتش است مقداری زیاد از حد است.

وی در همین زمینه افزود: البته دراین زمینه باید از شخص رئیس مجلس و هیأت رئیسه برای تلاششان در پایین آوردن حجم سوالات مطرح شده تشکر کنم، اما با این وجود باید بگویم که ۹۲۵ سوال در سال آغازین دولت خیلی زیاد است و حجم بسیاری از کار دولت را به خود مشغول می‌کند.

معاونت پارلمانی رئیس جمهور همچنین با بیان اینکه دولت شاهد ۴۵۰۰ تذکر به کابینه در طول این مدت کوتاه فعالیتش بوده است، گفت: به عنوان مثال وزیر داشته‌ایم که امروز مشغول به کار و از فردایش برایش طرح سوال شده است.

انصاری همچنین به طرح سوال از سوی نمایندگان طبق وظیفه نمایندگی‌شان و منطبق با نص صریح آئین نامه داخلی مجلس اشاره کرد و گفت: اما باید توجه شود که خیلی از سوالات مطرح شده ممکن است درحوزه کاری وزیر سوال شونده نباشد و یا سوالی که مربوط به سوال شونده است تکلیفش روشن است؛ مثلا درمورد پروژه‌های نیمه تمامی است که جواب روشنش این است که اعتباری نمانده که مجلس به اتمام آن‌ها اختصاص دهد لذا فکر می‌کنم در تعامل بیشتر بین دو قوه می‌توان مدیریت بهتری نسبت به این امر لحاظ شود؛ البته شاید لازم است تا آئین‌نامه داخلی مجلس در جهت تفویض اختیارات بیشتری به شخصی که در جایگاه ریاست جلسه می‌نشیند اصلاح شود تا رئیس و نواب وی که در صندلی ریاست می‌نشینند قدرت بیتشری برای اداره این بحث داشته باشند.

حجت السلام انصاری در ادامه با اشاره به مشی اعتدالی شخص رئیس جمهور خاطر نشان کرد: آقای روحانی شخصیتی فراجناحی و معتدل شناخته شده‌اند و این صفت اعتدال را خط مشی دولت قرار داده‌اند.

وی در همین زمینه افزود: شخصا بارها شاهد بودم که درمورد انتخاب استانداران بارها به دوری از نگاه غیرجناحی تاکید کرده‌اند.

معاون پارلمانی رئیس جمهور در بخش پایانی صحبت‌هایش در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه با توجه به تاکیدات رهبرانقلاب در مورد رعایت فاصله‌گذاری با فتنه و فتنه‌گران در دولت، حساسیت دولت را نسبت به این فرمایش حضرت آقا چقدر می‌دانید؛ اظهار داشت: هماهنگونه که مقام معظم رهبری هم اشاره کردند این مسئله در برنامه‌های دولت در مجلس مطرح شده، دولت ازابتدا به قانون‌گرائی قایل بوده است، لذا ضرورت دارد تا در اعمال این خطوط قرمز یک روش قانونمند و نظام مند حاکم شود.

انصاری در ادامه با بیان اینکه در کشور دستگاه‌های قانونمندی دراین زمینه داریم افزود: اما متاسفانه با مشکلی مواجه هستیم که گاهی یک مسئله حق و بحث حقوقی و قانونی‌ای که مطرح می‌شود بدون اینکه الزامات قانونی یک جا درنظر گرفته شود بنده و امثال بنده به فراخور وابستگی‌های سیاسی‌مان و یا حب و بغض‌های سیاسی و شخصی خود نسبت به اشخاص و افراد شروع می‌کنیم ازموضع اتهام به اشخاص خاص وارد می‌شویم بدون اینکه این اتهام نسبت به فرد مورد نظر به اثبات رسیده باشد.

وی در مورد سازوکار انتصابات دولت یازدهم گفت: برای انتصاب مدیران، استانداران، وزراء و معاونین آن‌ها استعلام از مراکز قانونی اعم از وزرات اطلاعات صورت می‌گیرد، طبیعی است که اگر دستگاه‌های ذی‌ربط با مدارک و اطلاعات، نامناسب بودن یک فرد نسبت به شاخصه‌های قانونی را تائید کنند، آن فرد نباید منصوب شود اما صرف یک شایعه و صرف اینکه در یک استان و شهرستان و در رقابت‌های محلی جریانی، جریانی را متهم کند و از فضای سیاسی برای متهم کردن فردی که پای‌بندی کاملی به نظام و انقلاب و امام دارند، و صرف نقدشان به یک دستگاه آن‌ها را متهم به ضدیت با امام و نظام کنند درست نیست.

انصاری همچنین بر اهتمام دولت نسبت به رعایت خطوط قانونی و عمل به رهنمودهای رهبر انقلاب تاکید کرد.

 

17503

کد N471913