آمریکا لغو تحریم ماهواره‌های اینتل‌ست و یوتل‌ست برای همکاری با ایران را تمدید کرد

ایسنا نوشت:

دولت آمریکا لغو تحریم شرکت‌های ماهواره‌ای اروپایی اینتل‌ست و یوتل‌ست درباره ایران را تمدید کرد.

دولت آمریکا به دو شرکت ارتباطات ماهواره‌ای اروپایی، یوتل‌ست و اینتل‌ست شش ماه دیگر فرصت داد تا بتوانند ضرری که به‌دلیل منع قانونی ارسال برنامه‌های رسانه‌های ایرانی را متحمل شده بودند جبران کنند.

به نوشته روزنامه وال‌استریت ژورنال، به دنبال اعمال تحریم‌های آمریکا و اروپا در سال ۲۰۱۲ بر روی همکاری با سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، این دو شرکت اروپایی مجبور شدند هر نوع همکاری با این سازمان دولتی ایران را متوقف کنند.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا اوایل ماه جاری میلادی تصمیم تمدید لغو این تحریم‌ها را صادر کرد که روز پنج‌شنبه از سوی یک مقام ارشد اداره ارتباطات بین‌الملل آمریکا تایید شد. این تحریم موجب قطع پخش برنامه‌های شبکه خبری ۲۴ ساعته پرس‌تی‌وی و شبکه‌های فارسی‌زبان ایران توسط این دو شرکت فرانسوی و لوگزامبورگی شده بود.

پس از گفت‌و‌گوهای سال گذشته دیپلمات‌های ایران و آمریکا، وزیر امور خارجه آمریکا همکاری شرکت‌های ماهواره‌ای با ایران را به مدت شش ماه به صورت آزمایشی لغو کرد.

بر اساس ارزیابی وزارت امور خارجه، ایران به تعهدات خود برای ارسال نکردن امواج پارازیتی پای‌بند بوده است.

روزنامه وال‌استریت ژورنال در ادامه نوشت: شرکت‌های رقیب روسی و خاورمیانه‌ای پس از اعمال این تحریم‌ها به سرعت جای خالی این شرکت‌های اروپایی را پر کردند.

 

17503

کد N471912