اعلام آمادگی هند برای مذاکره با پاکستان در مورد کشمیر

هند,کشمیر

دهلی نو - ایرنا - دولت هند روز جمعه اعلام کرد آماده مذاکره با پاکستان در مورد مساله کشمیر در چارچوب روابط دوجانبه و قراردادهای شیملا و لاهور است.

به گزارش ایرنا، سید ˈاکبر الدینˈ سخنگوی وزارت امور خارجه هند در واکنش به اعلام دولت پاکستان مبنی براینکه مذاکره با دهلی نو بدون مساله کشمیر بی معنی است، این موضع را بیان کرد.

وی در واکنش به اظهارات اخیر ˈسرتاج عزیزˈ مشاور امنیت ملی پاکستان مبنی بر اینکه کشورش با رویکرد مثبت پیشنهاد مذاکره را مطرح کرده اما بدون طرح مساله کشمیر بی معنی است، گفت :موضع هند بسیار مشخص است. در چارچوب روابط دوجانبه مشخص ،دهلی نو حاضر به مذاکره در مورد مساله جامو و کشمیر با پاکستان است.

دولت هند هفته گذشته و پس از دیدار ˈعبدالبسیط ˈ سفیر پاکستان در دهلی نو با رهبران جدایی طلب کشمیری، مذاکرات مستقیم دوجانبه با اسلام آباد در سطح معاونان وزرای امور خارجه را لغو کرد.

این مذاکرات قرار بود سوم شهریور ماه جاری در اسلام آباد برگزار شود.

دولت هند می گوید مساله کشمیر یک موضوع دوجانبه بین هند و پاکستان است و هیچ طرف سومی اجازه دخالت در آن را ندارد.

دهلی نو تصریح کرده که پاکستان باید از میان دولت هند و جدایی طلبان یکی را انتخاب کند.

این در حالیست که سفیر پاکستان در دهلی نو به صراحت اعلام کرده که کشورش از جنبش آزادی مردم کشمیر حمایت معنوی و دیپلماتیک می کند.

وی همچنین گفت وگو با رهبران جدایی طلب کشمیری را بخشی از راه حل مساله دانسته است.

با این حال کشمیر مهمترین موضوع مورد مناقشه بین هند و پاکستان از زمان استقلال دو کشور در سال 1947تاکنون باقی ماند و این مساله علیرغم وقوع سه جنگ خونین حل نشده است.

آساق * 4 * 1519 * 267 *
کد N471855