موسوی بجنوردی:

قضات به تناسب بین جرم و کیفر توجه داشته باشند

سیاسی

مدیرگروه فقه و حقوق پژوهشکده امام خمینی(ره) و انقلاب اسلامی، تناسب بین جرم و کیفر را مهم بر شمرد و تاکید کرد: قاضی باید در نظر داشته باشد حکمش متناسب با جرم باشد؛ چراکه در صورت از دست دادن این تناسب باید در درگاه الهی پاسخگو باشد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه قزوین، آیت الله سید محمد موسوی بجنوردی در همایش تبیین جایگاه عدالت قضایی در لایحه جامع وکالت رسمی با اشاره به این‌که وکیل بازوی محکمی برای قضات محسوب می‌شود، اظهار کرد: وکیل می‌تواند برای اجرای حق و عدالت به استدلال قضایی کمک کند.

وی با بیان این‌که عدالت قضایی مسئله بسیار مهمی است، افزود: یک قاضی علاوه بر داشتن علم، تقوا و بینش باید عادل باشد؛ چراکه با جان، مال، آبرو و اعتبار مردم ارتباط مستقیم دارد و از مقام بالایی برخوردار است.

این استاد حوزه و دانشگاه با تاکید بر این‌که قضات باید در پرونده از حضور وکیل به عنوان یاری‌گر استفاده کنند، ادامه داد: قضاوت شریف ترین و خطیرترین شغل است و اگر قاضی متناسب با جرم ، کیفر صادر کند درست عمل کرده است، در غیر اینصورت باید در مقابل خداوند پاسخگو باشد.

وی یادآورشد: دین اسلام تاکید کرده است که قاضی باید یک انسان معتدل به تمام معنا باشد تا بتواند حکم حق را صادر کند و در هنگام خستگی، خوشحالی زیاد، ناراحتی و حتی گرسنگی قضاوت نکند.

موسوی بجنوردی در پایان سخنانش یادآور شد: اسلام حقی را برای زن قائل است که بسیاری از افراد بدان عمل نمی‌کنند و در بسیاری از موارد، زنان مورد ظلم قرار می‌گیرند.

همچنین در این مراسم امیرافشین کلانتری رئیس کانون وکلای دادگستری استان قزوین گفت: نهاد وکالت نخستین نهاد مدنی مستقل از حکومت و مربوط به گروهی از فرهیختگان جامعه است .

وی اضافه کرد: نهاد وکالت از آغاز بطور مستقل و فارغ از مدیریت مراجع دولتی به دفاع از حقوق دادخواهانه پرداخته است که در سال‌های اخیر مورد بی مهری قرار گرفته و نقطه عطف این اقدامات تدوین لایحه موسوم به لایحه جامع وکالت رسمی بوده است.

انتهای پیام

کد N471665