در نامه ای به سازمان ملل؛

ایران نسبت به عواقب تجاوز رژیم صهیونیستی به حریم هوایی کشورمان هشدار داد

پهباد,سازمان ملل

نیویورک- ایرنا- در پی تجاوز یک پهباد رژیم صهیونیستی به حریم هوایی کشورمان، سفیر ایران در سازمان ملل با ارسال نامه ای به دبیرکل، رئیس دوره ای شورای امنیت و رئیس مجمع عمومی این سازمان، ضمن محکومیت اقدام تجاوزکارانه رژیم صهیونیستی، نسبت به عواقب اینگونه اقدامات تجاوزکارانه هشدار داد.

به گزارش ایرنا، حسین دهقانی سفیر و سرپرست دفتر نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل در این نامه خطاب به ˈبان کی مون ˈدبیرکل، ˈمارک لیال گرنتˈ رییس شورای امنیت و ˈجان اشˈ رییس مجمع عمومی سازمان ملل نوشت: روز شنبه برابر با 23 ماه اوت جاری یک فروند پهباد رژیم اشغالگر قدس به قصد جاسوسی از محل تاسیسات هسته ای نطنز، به حریم هوایی ایران تجاوز کرد که توسط نیروهای جمهوری اسلامی ایران سرنگون شد.

وی در این نامه افزود: این اقدام رژیم صهیونیستی که متعاقب تهدیدهای مکرر گردانندگان این رژیم علیه ایران صورت گرفته، نقض آشکار تمامیت ارضی و حاکمیت ملی جمهوری اسلامی ایران محسوب شده و در تعارض با اصول و موازین حقوق بین الملل و مندرجات منشورسازمان ملل است.

نماینده کشورمان در ادامه، این اقدام تجاوزکارانه را تهدیدی علیه صلح و ثبات منطقه دانسته و بر ضرورت محکومیت آن از سوی جامعه بین الملل بویژه شورای امنیت سازمان ملل تاکید کرده است.

دهقانی در این نامه تصریح کرد که جمهوری اسلامی ایران ضمن محفوظ دانستن حق هرگونه اقدام دفاعی در حفاظت از سرزمین خود، در مورد چنین اقدامات تحریک کننده ای که برای متجاوز عواقبی جدی در پی خواهد داشت، هشدار می دهد.

وی، در نهایت از مسئولان سازمان ملل خواسته است تا این نامه به عنوان سندی در شورای امنیت این سازمان منتشر شود.

به گزارش ایرنا، روز یکشنبه (دوم شهریور) سپاه پاسداران در اطلاعیه ای اعلام کرد که یک فروند هواپیمای جاسوسی بدون سرنشین رژیم صهیونیستی پس از رهگیری، توسط پدافند نیروی هوا فضای سپاه مورد اصابت موشک قرار گرفت و سرنگون شد.

براساس این اطلاعیه، هواپیمای منهدم شده از نوع پنهانکار و رادار گریز، قصد نفوذ به حریم منطقه هسته ای نطنز را داشته است که با اقدام به موقع شبکه پدافندی کشورمان، پیش از ورود به منطقه، مورد اصابت موشک زمین به هوا قرار گرفت.

اروپام-4-541 ** 2023
کد N471356