سازمان ملل: کمک رسانی به مناطق تحت کنترل داعش ممکن نیست

عراق

نیویورک -ایرنا-دفتر هماهنگی کمک های انساندوستانه سازمان ملل ˈ اوچاˈ اعلام کرد در حالی که بسیاری از ساکنان مناطق تحت محاصره نیروهای تروریستی داعش بویژه در شهرهای انبار و صلاح الدین به کمک های انساندوستانه این سازمان نیاز فوری دارند ارسال کمک به این مناطق به دلائل امنیتی امکان پذیر نیست.

استفان دوجاریک سخنگوی دبیرکل سازمان ملل در کنفرانس مطبوعاتی امروز با اشاره به این که نهادهای سازمان ملل تاکنون توانسته اند به بیش از 700 هزار نفر از آوارگان و آسیب دیدگان عراقی کمک رسانی کنند، نخستین اولویت های این نهاد را توزیع چادر، مواد غذایی و آب آشامیدنی در میان آوارگان ذکر کرد.

دوجاریک به نقل از مسئولین آژانس پناهندگان سازمان ملل اطلاع داد که این نهاد به منظور اسکان دادن به شماری از این آوارگان موفق شده است اردوگاه تازه ای را در شهر دهوک منطقه کردستان عراق راه اندازی کند.

بر همین اساس امدادگران سازمان ملل در سه هفته اخیر توانسته اند بالغ بر 10 هزار چادر و یکصد هزار تشک در میان آوارگان عراقی توزیع نمایند.

کارکنان این نهاد هم اکنون دست اندر کار حفر چاه هایی برای تامین آب آشامیدنی این آوارگان هستند.

سخنگوی بان کی مون به نقل از مسئولین ˈاوچاˈ گفت که تاکنون 233 هزار نفر از آوارگان غزه که با فرار از حملات وحشیانه نیروهای صهیونیستی خانه و کاشانه خود را ترک کرده و به اماکن تحت کنترل این نهاد روی آورده بودند، پناهگاه های مذکور را ترک کرده و به خانه های خود بازگشته اند.

به گفته وی هنوز بیش از 54 هزار نفر دیگر از این آوارگان در 78 پناهگاه نهاد مذکور اسکان دارند.

دوجاریک همچنین اظهار کرد که گسترش خشونت ها در کشور لیبی بیش از 107 هزار نفر از مردم این کشور را آواره کرده است و مسئولین برنامه جهانی غذا و سایر نهادهای کمک رسانی سازمان ملل به زودی کار کمک رسانی به نزدیک به 50 هزار نفر از این آوارگان را آغاز خواهند کرد.

اروپام-4-541/ 3404
کد N471303