خالد مشغل: پشتوانه مردمی رمز پیروزی مقاومت در جنگ غزه بود

خالد مشعل,مقاومت

تهران -ایرنا - خالد مشعل رییس دفتر سیاسی جنبش حماس، پشتوانه مردمی را رمز پیروزی نیروهای مقاومت در غزه دانست و بر خواست فلسطینیان تا تحقق تمامی اهداف مقاومت تاکید کرد.

به گزارش ایرنا به نقل از مرکز اطلاع رسانی فلسطین، وی روز پنجشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی در دوحه قطر که به مناسب پیروزی در جنگ غزه برگزار شد، تاکید کرد که ساکنان باریکه غزه در جریان جنگ اخیر غزه ارزشمندترین دارایی های خود را تقدیم کردند و بر حقوق و خواسته هایشان پافشاری نمودند و اگر پشتوانه مردمی نبود، مقاومت در این جنگ پیروز نمی شد.

مشعل خاطر نشان کرد که پشتیبانی مردم رمز اصلی پیروزی مقاومت در جنگ اخیر بود.

وی خطاب به ساکنان غزه که در جریان جنگ اخیر منازلشان تخریب شده است، تصریح کرد که بازسازی غزه وظیفه دولت وحدت ملی و آزادگان جهان است و همان طوری که وعده داده ایم به زودی کار بازسازی خرابی های جنگ را آغاز خواهیم کرد.

خالد مشعل تصریح کرد که جنگ غزه پس از آن بر ملت فلسطین تحمیل شد که اهداف مورد نظر رژیم صهیونیستی و همپیمانان آن از محاصره غزه حاصل نشد و این رژیم تصمیم به تخریب گسترده این منطقه گرفت و در این راستا برخی از خانواده های فلسطینی را به طور کامل قتل عام کرد.

وی با اشاره به اینکه تمامی فلسطینیان و آزادگان جهان در پیروزی غزه شریک هستند و این پیروزی مختص گروه یا طایفه و مذهب خاصی نیست، اظهار داشت مقام های صهیونیستی سعی در مطرح کردن ادعای پیروزی موهوم در غزه هستند.

رئیس دفتر سیاسی حماس با اشاره به قیام مردم کرانه باختری در حمایت از ساکنان نوار غزه تصریح کرد که محدودیت ها و موانع امنیتی مانع از تکمیل این قیام شد، اما با این وجود، اهالی کرانه باختری و فلسطینیان ساکن اراضی اشغالی سال 48 شریک این پیروزی هستند.

وی در ادامه سخنان خود خاطر نشان کرد که وحدت ملی مهمترین عامل پایداری مقاومت و ملت بود و این در حالی است که نیرو های ویژه ارتش رژیم صهیونیستی در مقابل مبارزان برجسته مقاومت شکست خوردند؛ هر چند که نبرد ˈالعصف الماکولˈ پایان کار نیست، بلکه مرحله ای مهم در راه آزادی کل فلسطین است.

مشعل تاکید کرد که نبرد العصف الماکول، دکترین به اصطلاح ارتش شکست ناپذیر رژیم صهیونیستی را همچون گذشته بی خاصیت کرد و آن را به شکست کشاند.

وی افزود: این نبرد معادله توازن رعب و درد و محنت متقابل و بی ثباتی متبادل را ایجاد و تاکتیک ها و راهبردهای مقاومت بارها دشمن را در جریان جنگ غافلگیر کرد.

این رهبر برجسته فلسطینی تصریح کرد که دکترین بازدارندگی و امنیت دشمن صهیونیستی در این جنگ شکست مفتضحانه ای خورد و در نبرد ˈاندیشه و اراده و عنصر غافلگیریˈ مقاومت برتری خود را اثبات کرد و پیروز شد.

وی افزود: مقاومت هرگز تحت محاصره قرار نمی گیرد، چون مقاومت در دل و جان و اندیشه مردم جای دارد و ما امروز جنگ را به عمق دشمن صهیونیستی کشاندیم و توان اطلاعاتی و امنیتی اسرائیل در این جنگ به شدت آسیب دید و در حالی که اسرائیل در گذشته به جنگ های برق آسا عادت داشت، اما امروز رهبران صهیونیست خودشان می گویند که عصر پیروزی های اسرائیل پایان یافته است.

رئیس دفتر سیاسی حماس با اشاره به اینکه مقاومت از لحاظ اخلاقی بر دشمن صهیونیستی پیروز شد، تاکید کرد که عملیات های مقاومت واکنشی به جنایت های ارتش عبری بودند، اما رژیم صهیونیستی تنها اقدام به کشتار غیرنظامیان و زنان و کودکان بی گناه می کرد.

وی افزود مقاومت و در راس آن گردان های قسام هسته های ارتش دفاع و آزادی فلسطین هستند و جنگ 51 روزه غزه بیش از گذشته ما را به آزادی کل فلسطین نزدیک کرد.

مشعل با اشاره به این مساله که جنگ های آتی باید با مشارکت کل امت اسلام باشد، تصریح کرد: امروزه در اروپا و غرب دیگر مظلوم نمایی اسرائیل خریداری ندارد و همه جا پر از شعار ˈآزادی برای فلسطینˈ است.

وی افزود: جنگ اخیر، اعتماد به گزینه مقاومت و آزادی فلسطین را افزایش داد و پیام ما به اسرائیلی ها این است که رهبرانتان به شما دروغ می گویند و شما را به سوی نابودی می برند. پیام من به یهودیان جهان این است که ما با شما به علت دینتان دشمن نیستیم، بلکه مشکل ما با اشغالگری و شهرک سازی اسرائیل است.

این رهبر برجسته جنبش حماس از نامه 300 شخصیت یهودی بازمانده از هولوکاست در محکومیت جنایات اسرائیل تقدیر کرد و گفت که هولوکاست اتفاق افتاد و ما مخالف هرگونه کشتار و جنایتی هستیم.

وی خاطر نشان کرد که ما از خواسته خود درباره ایجاد بندر و فرودگاه عقب نشینی نخواهیم کرد و سلاح مقاومت ضامن اصلی است، اما در عین حال، از برادران خود در مصر می خواهیم گذرگاه رفح را باز کنند.

مشعل در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد که «بخشی از خواسته ها محقق نشده است، اما بخش مهم و اصلی آنها تحقق یافته است».

وی در عین حال تاکید کرد که باید روند آشتی تسریع یابد و حکومت وفاق ملی کار خود را در غزه آغاز کند.

این رهبر برجسته فلسطینی افزود: خواسته اصلی ما پایان اشغال فلسطین است و می خواهیم در کشور مستقل فلسطینی زندگی کنیم، خواسته ما تنها پایان جنگ نیست.

وی همچنین اظهار داشت که ما از همه کشورها و رهبران و شخصیت ها که در کنار غزه ایستادند و به ویژه مقامات قطر، ترکیه، تونس، کویت، سودان، مالزی و همچنین از جمهوری اسلامی ایران که مقامات آن با ما تماس گرفتند و ابراز همدردی و همبستگی کردند، تقدیر و تشکر می کنیم.

مشعل با اشاره به اینکه باید همه امت را برای آزادی فلسطین بسیج کنیم، تاکید کرد که مصر هم میزبان مذاکرات بود و انتظار می رود که به حکم تاریخ و موقعیتش نقش فعال تری داشته باشد.

وی افزود: مقاومت و سلاحش مقدس است و باید از جبهه بندی ها و محاسبات سیاسی و اختلافات کنار گذاشته شود، سیاست بدون مقاومت معنا ندارد و مقاومت هم بدون سیاست. این در حالی است که مقاومت فلسطینیان ساکن باریکه غزه در برابر حملات وحشیانه رژیم صهیونیستی، دشمن را به عقب نشینی و تن دادن به آتش بس و خواسته های نیروهای مقاومت وادار ساخت.

آتش بس اخیر غزه در قاهره پایتخت مصر به دست آمد و از عصر روز سه شنبه به اجرا گذاشته شد.

وزارت خارجه مصر در بیانیه ای اعلام کرد: ˈبا درخواست مصر و پذیرش دو طرف جنگ، این آتش بس از ساعت 19 به وقت قاهره آغاز شد و دو طرف متعهد شده اند به آن پایبند باشند.ˈ

بر اساس این بیانیه، با برقراری این آتش بس گذرگاه های میان غزه و سرزمین های اشغالی برای ورود کمک های بشردوستانه و مصالح مورد نیاز برای بازسازی مناطق آسیب دیده از جنگ، بازگشایی می شود.

بیانیه می افزاید: همچنین به فلسطینیان اجازه داده می شود تا شعاع 6 مایلی دریا اقدام به ماهیگیری کنند.

به گفته وزارت خارجه مصر، مذاکرات غیرمستقیم در مورد دیگر موضوعات موردنظر طرفین در طول یک ماه پس از آغاز آتش بس انجام خواهد شد.

در تهاجم نظامی رژیم صهیونیستی به مناطق مسکونی نوار غزه که از هشتم ژوییه (هفدهم تیرماه) آغاز شد، بیش از 2 هزار 143 فلسطینی شهید و دست کم 11 هزار تن زخمی شدند.

**مترجمام**1480** 1597
کد N471268