دمشق: تروریست های مسلح مسئول جان صلحبانان سازمان ملل هستند

اندوف,جولان

دمشق – ایرنا - وزارت امور خارجه سوریه با صدور بیانیه ای با تایید ربوده شدن 43 نفر از نیروهای حافظ صلح سازمان ملل متحد در بلندی های جولان ( اندوف) توسط گروه های تروریستی تکفیری مسلح، مسئولیت کامل سلامتی و جان آنها را برعهده این گروه ها و حامیان منطقه ای و بین المللی آنها دانست.

به گزارش ایرنا از دمشق، وزارت امور خارجه سوریه در این بیانیه با اشاره به اینکه تروریست های تکفیری قبلا هم دو بار نیروهای سازمان ملل را به گروگان گرفته اند، بر آزادی فوری صلحبانان سازمان ملل تاکید کرد.

گزارش های رسیده از منطقه حایل در جولان اشغالی حاکی است که تروریست ها ۸۱ صلحبان دیگررا در منطقه الرویحینه محاصره کرده و به آنها اجازه تحرک نمی دهند.

سازمان ملل متحد براساس توافق متارکه آتش سال 1974 میان سوریه و رژیم صهیونیستی ، گروهی متشکل از یک هزار و 350 نفر از صلحبانان کلاه آبی خود را در منطقه جولان اشغالی مستقر کرد تا بر برقراری آتش بس در این منطقه نظارت کنند.

براساس این گزارش، این سومین باری است که تروریست ها به ربودن صلحبانان سازمان ملل در این منطقه اقدام می کنند.

نیروهای سازمان ملل در بین ماه های مارس و مه سال گذشته میلادی نیز دوبار دیگر شماری از این صلحبانان را ربوده و بعد از مدتی آنها را آزاد کردند.

شورای امنیت سازمان ملل در ماه ژوئن امسال با صدور قطعنامه جدیدی، حضور نیروهای حافظ صلح در بلندی های جولان را تا پایان سال جاری میلادی تمدید کرده است.

در حال حاضر یک هزار و 223 تن از نیروهای نظامی 6 کشور برای نظارت بر آتش بس در منطقه اشغالی جولان سوریه حضور دارند.

براساس این گزارش، منابع خبری رسمی سوریه از ادامه درگیری ها میان نیروهای ارتش این کشور و تروریست های مسلح در منطقه آزادشده قنیطره و بویژه در اطراف بیمارستان این شهر که در جنگ ژوئن سال 1967 به دست صهیونیست ها ویران شد، خبرمی دهند.

منابع خبری مخالفان نظام سوریه هم مدعی هستند، تروریست های وابسته به گروه تکفیری جبهه النصره به همراه دیگر گروه های تروریستی مسلح روز گذشته اخرین گذرگاه مرزی سوریه با جولان را اشغال کرده اند.

خاورم*(1)389* 1324
کد N471262