حضور ظریف در کاخ چانکایا / نمایندگان 60 کشور در مراسم تحلیف اردوغان

ایرنا نوشت:

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان عصر پنجشنبه در مراسم تحلیف رییس جمهوری منتخب ترکیه حضور یافت.

مراسم تحلیف رجب طیب اردوغان به عنوان اولین رییس جمهوری منتخب با رای مستقیم مردم، روز پنجشنبه در کاخ چانکایا برگزار شد.

همچنین قرار است وزیر امور خارجه کشورمان در حاشیه این مراسم دیدارهای دو و یا چند جانبه‌ای را با برخی از مقامات شرکت‌کننده داشته باشد و پس از آن ترکیه را به مقصد روسیه ترک کند.

انتخابات ریاست جمهوری ترکیه برای اولین بار در نوزدهم مردادماه سال جاری برگزار شد و به این ترتیب مردم به جای مجلس ترکیه، رییس جمهوری را انتخاب کردند.

در این انتخابات رجب طیب اردوغان نخست وزیر وقت و نامزد حزب حاکم عدالت و توسعه با به دست آوردن حدود نیمی از آرا به پیروزی رسید.

«اکمل الدین احسان اوغلو» دیگر نامزد ریاست جمهوری حدود یک سوم و «صلاح الدین دمیرتاش» نامزد کردها حدود ۱۰ درصد از آرا را به خود اختصاص دادند.

با پیروزی اردوغان در این انتخابات، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی رییس جمهوری ایران در تماسی تلفنی، پیروزی اردوغان را به او تبریک گفت و اظهار امیدواری کرد که در دوران جدید، شاهد روابط نزدیک‌تر و صمیمانه‌تر دو کشور بوده و همکاری‌های فیمابین در زمینه مسایل منطقه‌ای توسعه یابد.

برگزاری انتخابات رییس جمهوری ترکیه با رای مستقمیم مردم، در پی جنگ قدرتی که بین حزب حاکم عدالت و توسعه با احزاب مخالف درباره چگونگی انتخاب رییس جمهوری در سال ۲۰۰۷ میلادی در مجلس ملی ترکیه درگرفت، در نهایت با اصلاح قانون اساسی و برگزاری همه پرسی در سال ۲۰۱۰ میلادی، اجرایی شد.

در مراسم تحلیف اردوغان، سران ۱۶ کشور به همراه نخست وزیران، روسای مجالس و وزیران خارجه و نمایندگانی از ۶۰ کشور جهان حضور داشتند.

 

23503

کد N471220