گروگان گیری 43 صلح بان سازمان ملل در بلندی های جولان توسط تروریست ها

سازمان ملل,جولان

نیویورک- ایرنا- دفتر سخنگوی دبیرکل سازمان ملل به خبرنگاران گفت که صبح امروز (پنجشنبه) 43 تن از صلح بانان نیروهای نظارت بر آتش بس این سازمان در بلندی های جولان، توسط تروریست ها به گروگان گرفته شدند.

به گزارش ایرنا، در اطلاعیه منتشر شده از سوی سخنگوی بان کی مون آمده است: در ادامه درگیری های مسلحانه میان نیروهای دولتی سوریه و تروریست ها که از روز گذشته (چهارشنبه) آغاز شده، تاکنون 43 تن از صلح بانان این سازمان در حوالی منطقه «قنیطره» به دست تروریست ها بازداشت شده اند.

در این اطلاعیه همچنین به اقدام تروریست ها در جلوگیری از بازگشت 81 تن دیگر از این صلح بانان به پست های دیده بانی خود در مناطق اطراف بلندی های جولان اشاره شده و آمده است: مسئولان سازمان ملل در حال تلاش برای آزاد کردن صلح بانان و حصول اطمینان از تردد آزاد این نیروها در مناطق ذکر شده هستند.

براساس این گزارش، این سومین باری است که تروریست ها به بازداشت و اسارت صلح بانان سازمان ملل در این منطقه اقدام می کنند.

نیروهای سازمان ملل در بین ماه های مارس و مه سال گذشته میلادی نیز دوبار دیگر شماری از این صلح بانان را بازداشت و بعد از مدتی آنها را آزاد کردند.

نیروهای نظارت بر آتش بس سازمان ملل در بلندی های جولان از سال 1974 تاکنون براساس قرارداد ترک مخاصمه میان نیروهای رژیم صهیونیستی و نیروهای دولت سوریه، در نواحی اطراف بلندی های جولان مستقر شده اند.

شورای امنیت سازمان ملل در ماه ژوئن امسال با صدور قطعنامه جدیدی، حضور این نیروها در بلندی های جولان را تا پایان سال جاری میلادی تمدید کرد.

در حال حاضر یک هزار و 223 تن از نیروهای نظامی 6 کشور برای نظارت بر آتش بس میان دو کشور در این نواحی مستقر هستند.

اروپام-4-541 ** 2023
کد N471203