مقام تنها کشور بمباران کننده اتمی دنیا: ایران با آژانس همکاری کند

عراق,آژانس اتمی

تهران - ایرنا - ˈجن ساکیˈ سخنگوی وزارت خارجه آمریکا که کشورش صدها هزار نفر را با بمب اتمی در شهرهای ناکازاکی و هیروشیما ژاپن به قتل رساند، از ایران خواست با آژانس بین المللی انرژی اتمی همکاری بیشتر و کاملتری داشته باشد.

به گزارش پایگاه اینترنتی وزارت خارجه آمریکا، جن ساکی در کنفرانس خبری روزانه خود به سوالات خبرنگاران درباره همکاری ایران با آژانس و نقش این کشور در عراق پاسخ داد.

خبرنگاری از وی پرسید: همان طور که می دانید 25 اوت (3 شهریور) پایان مهلتی بود که ایران باید به پرسش های آژانس بین المللی انرژی هسته ای درباره تسلیحاتی بودن انفجارهای هسته ای این کشور و غیره پاسخ می داد. آژانس بیانیه ای در این زمینه صادر نکرده و هیچ یک از دو طرف تایید نکرده اند که ایران در ضرب الاجل تعیین شده پاسخگو بوده یا خیر. آیا شما اطلاعاتی در این زمینه دارید؟

ساکی پاسخ داد: برای تایید این مساله یا زمان انتشار بیانیه ای در این زمینه، مطمئنا باید این موضوع را از آژانس بپرسید. ما بی تردید از این مهلت زمانی آگاه هستیم و همان طور که می دانید این بخشی از تلاشهای جاری آژانس برای رفع نگرانیهای کنونی و گذشته درباره برنامه هسته ای ایران بوده است که بدون شک یکی از اجزای مهم موضوعات مورد علاقه ما را نیز تشکیل می دهد.

ساکی گفت: ما همچنان از ایران می خواهیم با آژانس همکاری بیشتر و کاملتری داشته باشد.

این مقام آمریکایی در ادامه درباره کمک انسان دوستانه جدید به ترکمن های شیعه در شمال عراق گفت: ما به طور کلی در زمینه رفع نگرانی های انسان دوستانه در سراسر عراق متمرکز شده ایم. واضح است که به ارزیابی این موضوع با همکاری شرکایمان در عراق ادامه خواهیم داد و همزمان با ائتلافی از کشورهای اروپایی، عربی و غیره در این زمینه همکاری داریم. این کمکها شامل کمکهای انسانی، نظامی، اطلاعاتی، دیپلماتیک است.

آمریکا و اروپا که خود در طراحی گروه تروریستی داعش نقش اصلی را داشتند، اکنون بجای کمک به دولت مرکزی عراق برای مقابله با این گروه، رفتار نژادپرستانه داشته و عمدتا مناطق مسیحی و کردنشین را مورد حمایت قرار می دهند.

این مقام آمریکای در پاسخ به این پرسش که به غیر از شما ( آمریکا) و ایران، کدام کشور در مقابله نظامی با داعش در عراق شرکت دارد؟ ، گفت: واضح است که برخی کشورها در حال بررسی گزینه های خود در عراق هستند و ممکن است به دنبال مقابله با تهدید داعش در عراق یا در مرز خود باشند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تصریح کرد: بارها گفته ایم که روشهای بسیاری وجود دارد که کشورها می توانند نقشی سازنده ایفا کنند و مطمئنا تشکیل دولتی متحد در عراق که به گمان من، وزیر خارجه در آن زمان به این موضوع اشاره داشته، یکی از روشهای ایفای نقش سازنده در عراق است و اگر ایران می توانست نقشی سازنده در پیشبرد این روند ایفا کند، مطمئنا از آن حمایت می کردیم.

رسانام**9158 **1561**1577
کد N470750