ظریف عازم ترکیه شد

ظریف, سفر به ترکیه,اردوغان

وزیر امور خارجه ایران به منظور شرکت در مراسم تحلیف رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در راس هیاتی عازم آنکارا گردید. دکتر ظریف پس از حضور در مراسم تحلیف رئیس جمهور ترکیه آنکارا را به مقصد مسکو ترک خواهد کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، دکتر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران صبح امروز به منظور شرکت در مراسم تحلیف رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در صدر هیئتی عازم آنکارا شد.
اردوغان نخستین رئیس جمهوری است که از طریق آراء مردم ترکیه انتخاب می‌شود. پیش از این درنظام سیاسی ترکیه، رئیس جمهور را حزب پیروز در انتخابات پارلمانی انتخاب می‌کرد و بیشتر نقش تشریفاتی برعهده داشت، اما از یک سال قبل با پیگیری‌های اردوغان، نخست وزیر وقت، تغییراتی در قانون اساسی این کشور ایجاد شد.
رجب طیب اردوغان ریاست حزب عدالت و توسعه را در ترکیه از سال 2002 به دست گرفت.
پس از انتخابات اخیر(19مرداد) در ترکیه با پیروزی مجدد حزب عدالت و توسعه و انتخاب وی، این حزب ، داوود اوغلو وزیر امورخارجه پیشین را به عنوان نخست وزیر ترکیه مأمور تشکیل کابینه کرد با این تفاوت که در نظام سیاسی جدید این کشور، نخست وزیر نفر اول حاکمیت ترکیه محسوب نمی‌شود.
قرار است در مراسم تحلیف رئیس جمهور ترکیه مقاماتی از 60 کشور در سطح رئیس جمهور، نخست وزیر و وزیر امور خارجه و نمایندگانی از هیئت‌های مختلف شرکت کنند.
وزیر امور خارجه کشورمان پس از شرکت در مراسم تحلیف ریاست جمهوری ترکیه این کشور را به مقصد روسیه ترک خواهد کرد. قرار است ظریف در مسکو با لاوروف همتای روسی خود نیز دیدار و گفتگو کند. موضوع مذاکرات ایران و 1+5 و همچنین موضوعات منطقه‌ای ازجمله سوریه و عراق از محورهای گفتگوهای لاوروف و ظریف خواهد بود.
کد N470504