با پایان انهدام مواد شیمیایی سوریه؛

هیات نظارت بر انهدام مواد شیمیایی سوریه منحل می شود

مواد شیمیایی

تهران – ایرنا – خبرگزاری رویترز به نقل از ˈبان کی مونˈ دبیر کل سازمان ملل اعلام کرد: هیات نظارت بر انهدام مواد شیمیایی سوریه تا 30 سپتامبر (8 مهر) منحل خواهد شد.

این گزارش می افزاید، وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) هفته گذشته اعلام کرده که کشتی مجهز ویژه آمریکا 600 تن از مواد شیمیایی سوریه را که دمشق به جامعه جهانی تحویل داده بود، منهدم کرده است.

دبیر کل سازمان ملل در نامه ای به ˈمارک لیال گرانتˈ سفیر انگلیس و رییس شورای امنیت اعلام کرده که با تکمیل بخش بزرگی از ماموریت انهدام مواد شیمیایی سوریه، هیات مشترک نظارت بر انهدام این مواد ماه آینده منحل خواهد شد.

در ادامه این گزارش آمده است: سازمان منع توسعه سلاح های شیمیایی در گزارش ماهانه درباره سوریه اعلام کرده که کمیته حقیقت یاب به منظور پی بردن به ادعاهایی درباره استفاده از مواد شیمیایی سمی (کلر) در سوریه به کار خود ادامه می دهد.

بنابراین گزارش، کمیته تحقیقات وابسته به سازمان ملل روز گذشته دولت سوریه را متهم به پرتاب بشکه های انفجاری در مناطق شهری کرد.

کارشناسان کمیته تحقیقات سازمان ملل در تازه ترین گزارش خود ادعا کرده اند که در هشت مورد در آوریل گذشته برخی از بشکه های انفجاری حاوی گاز کلر بوده است.

بان کی مون گفت که تا انهدام کامل مواد شیمیایی سوریه به منظور اجرای قطعنامه های به تصویب رسیده شورای امنیت درباره انهدام تمام ذخایر گازهای سمی و امکان تولید آن در این کشور به کار خود ادامه می دهد.

آمریکا و انگلیس در اقدامی هماهنگ همانطور که برای سرنگونی نظام صدام حسین، عراق را متهم به داشتن سلاح های شیمیایی کرده و با همین بهانه به این کشور حمله نمودند، سوریه را نیز متهم به داشتن و استفاده از سلاح های شیمیایی در جنگ علیه تروریست ها در این کشور کردند.

آنان می خواستند به همین بهانه اقدام به دخالت نظامی در سوریه کنند و نظام این کشور را ساقط نمایند اما بشار اسد رییس جمهوری سوریه اعلام کرد که کشورش آماده است کلیه مواد شیمیایی موجود در این کشور را به جامعه جهانی برای انهدام کامل تحویل دهد.

کمیته ای جهت نظارت بر انهدام مواد شیمیایی در سوریه تشکیل شد و طی چند مرحله این مواد منهدم گردید.

به گزارش برخی رسانه های عربی این در حالی است که برخی از گروه های تروریستی به دنبال شکست های پی در پی از ارتش سوریه و بهانه دادن به کشورهای خارجی برای مقابله با ارتش این کشور از گازهای سمی سارین که رژیم صهیونیستی در اختیار آنان گذاشته، استفاده کرده اند.

رسانام**1408**1275
کد N470457