نماینده کرمان:

چشم انداز اقتصادی کشور مطلوب است

دولت,هفته دولت

نماینده مردم کرمان در مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که دولت فعلی از التهابات حوزه اقتصادی کشور جلوگیری کرده، بر لزوم نیاز تک صدایی و حرکت منسجم از سوی دولت تأکید کرد.

محمدرضا پورابراهیمی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، عنوان کرد: دولت فعلی از التهابات حوزه اقتصادی کشور جلوگیری کرده و در یک سال گذشته آرامشی نسبی در فضای اقتصادی ایجاد کرده و به شکلی، موفقیت نسبی در مولفه‌ها و فاکتورهای اصلی اقتصاد را داشته است.

او ادامه داد: اما در عملکرد اجرایی که باید به سمت رونق اقتصادی برویم مقدمات کار تا حدودی فراهم شده و شاید لازمه آن این باشد که زمان بگذرد و بتوانیم بستر را فراهم کنیم.

این عضو اقتصادی مجلس تأکید کرد: به نظر می‌رسد دولت به امور اقتصادی اهتمام دارد یعنی آن را در اولویت قرار داده به خصوص بعد از ابلاغیه مقام معظم رهبری درباره اقتصاد مقاومتی. دولت در این بخش در حال انجام کارهای جدی است البته مجلس هم ورود پیدا کرده و به شکلی کار را مدیریت می‌کند.

پورابراهیمی گفت: اما صحبت ما این است که دولت باید برنامه مشخص و مدونی داشته باشد که بر اساس آن حرکت کند. گزارشی که اخیرا در قالب بسته پیشنهادی ارائه کرد در تحلیل مبانی نظری خیلی خوب اقدام کرده بود ولی نقش عملیاتی و اجرایی‌اش در بعضی حوزه‌ها تناقضات جدی دارد. دولت در بخش عملیاتی نیازمند یک تعریف مشخص از اقدامات است تا نتیجه کارهایش منجر به بهبود فضای اقتصاد کشور شود.

او اضافه کرد: در کنار این قضیه، حتما نیازمند این هستیم که ارکان و اجزا و وزرای دولت تعریف مشخصی از توسعه و فرآیندهای اقتصادی داشته باشند. یکی از نقاط ضعفی که الان در حوزه دولت مشاهده می‌شود این است که به دلیل تکثر در دستگاه‌های تخصصی و حتی مبانی نظری، شاهد اقدامات متفاوتی هستیم و این یکی از چالش‌هایمان در آینده خواهد بود؛ یعنی از دولت یک صدای واحد در عرصه اقتصادی به گوش نمی رسد. این امر نیازمند یک صدای واحد و یک حرکت منسجم است که باید انجام شود.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در ادامه ارزیابی خود از عملکرد یکساله دولت در حوزه اقتصاد گفت: تمام تمرکز دولت در شش‌ماهه اول معطوف به تحریم‌ها بود و تمام ظرفیت آن به سبد سیاست خارجی و مذاکرات هسته‌ای رفت، اگر چه نهایی نشد اما گفتمانی فراهم شد که گفت‌وگوها به صورت منطقی پیگیری شود.

پورابراهیمی خاطرنشان کرد: دولت همزمان با پیگیری مذاکرات هسته‌ای باید تمرکز ویژه‌ای روی مباحث مربوط به اقتصاد داخلی و تولید ملی داشته باشد. یعنی موازی با سیاست خارجی، اقتصاد داخلی را هم مدنظر داشته باشد. دولت این حرکت را بعد از شش ماه شروع کرده و در بعضی زمینه‌ها موفقیت‌هایش قبول است، در بعضی زمینه‌ها نسبی بود و در بعضی نیز موفقیت چندانی نداشته است.

او تأکید کرد: هنوز زود است که بخواهیم بعد از یک سال ارزیابی جامعی از عملکرد دولت داشته باشیم و باید ارزیابی از عملکرد دولت را به آینده موکول کنیم اما چشم‌انداز اقتصادی کشور را مطلوب ارزیابی می‌کنیم و همه هم باید در این راستا تلاش کنیم و نیازمند این هستیم که با وحدت و همراهی گام‌های بلندی برداریم چرا که کشور ما ظرفیت‌های بزرگی برای توسعه اقتصادی دارد که ما از آن غفلت کرده‌ایم مثلا نفت به جای نعمت به نغمت تبدیل شده است.

انتهای پیام

کد N470225