داوداوغلو به رهبری حزب حاکم ترکیه انتخاب شد

کنگره حزب,ترکیه سیاسی

آنکارا – ایرنا – ˈاحمد داوداوغلوˈ وزیرخارجه ترکیه عصر چهارشنبه با آرای یک هزار و 382 تن از اعضای کنگره حزب حاکم ˈعدالت و توسعهˈ به عنوان رهبر جدید این حزب انتخاب شد.

به گزارش ایرنا، کنگره فوق العاده این حزب امروز برای انتخاب جانشین ˈرجب طیب اردوغانˈ که در 19 مرداد ماه گذشته به ریاست جمهوری ترکیه انتخاب شده، با یک دستور کار انتخاب رهبر و کادر مرکزی جدید تشکیل شد.

این اولین کنگره فوق العاده ای است که حزب عدالت و توسعه از بدو تاسیس خود در 13 سال گذشته برگزار می کند.

داود اوغلو پیش از ظهر امروز با امضای مشترک یک هزار و 245 تن از نمایندگان حزب حاکم به عنوان تنها نامزد رهبری، به اولین کنگره فوق العاده حزب معرفی شد.

به گفته ناظران آگاه در آنکارا انتخاب داوداوغلو به رهبری حزب از سوی قریب به تمامی اعضای کنگره که از سراسر ترکیه در آنکارا گردهم آمده اند، نشان می دهد حزب حاکم خواسته است در این دوره گذار بسیار حساس نشان دهد که با کناره گیری اردوغان از حزب، انسجام و یکپارچگی و تمامیت حزب همچنان حفظ خواهد شد و ادعاهای بروز شکاف و جدایی در حزب با دور شدن اردوغان، صحت ندارد.

داوداوغلو در سخنرانی خود در کنگره تاکید کرد راهی را که اردوغان ترسیم کرده در رهبری وی بر حزب دنبال خواهد شد.

او با دفاع از سیاست خارجی دولت اردوغان گفت: در دولت جدید تشکیل خواهد شد، اصول سیاست خارجی ترکیه تغییر نخواهد یافت.

با پیروزی اردوغان در انتخابات ریاست جمهوری اخیر ترکیه و اعلام این که داود اوغلو تنها نامزد رهبری حزب و مقام نخست وزیری است، وزرای کابینه اردوغان برای بازگذاشتن دست داود اوغلو که نخست وزیری ترکیه را بر عهده خواهد گرفت و دولت جدید تشکیل خواهد داد، روز دوشنبه گذشته استعفاهای خود را تقدیم وی کردند.

داود اوغلو تا انتخابات عمومی در خرداد سال آینده، به عنوان نخست وزیر موقت ترکیه فعالیت خواهد کرد.

خاورم/2011**1577
کد N470201