امریکا به روسیه در مورد تعرض به خاک اوکراین هشدار داد

روسیه,اوکراین

تهران - ایرنا - امریکا روز چهارشنبه هشدار داد : تعرضاتی که ظاهرا واحدهای ارتش روسیه به خاک اوکراین انجام داده اند ازیک پاتک هماهنگ شده توسط مسکو درمناطق مورد مناقشه در اوکراین حکایت دارد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه ازواشنگتن، شورشیان متحد کرملین درشرق اوکراین کنترل مناطقی را پس ازعقب نشینی نیروهای دولتی به دست گرفته و کیف؛ روسیه را متهم کرده که در حال اعزام ستون هایی از تانک ها و جنگ افزارهایش به سمت شهرهای جنوب شرقی اوکراین است .

ˈ جن ساکی ˈ سخنگوی وزارت خارجه امریکا به خبرنگاران گفت : ˈ این تعرضات نشان از یک پاتک احتمالی هدایت شده توسط روسیه در شهرهای دونتسک ولوگانسک دارد. بدیهی است که این امر مایه نگرانی شدید ما است .ˈ

ساکی همچنین گفت: واشنگتن ˈ عدم تمایل روسیه برای بیان حقایق را حتی زمانی که سربازانش درعمق 30 مایلی ( 48 کیلومتری ) خاک اوکراین دیده شدند ˈ مورد توجه قرار داده است .

وی به گزارش های منتشر شده ازانتقال سربازان زخمی به یک بیمارستان سن پیترزبورگ استناد کرد وگفت: روسیه درحال اعزام ˈ مردان جوان خود به اوکراین است ولی مقصد آنها را نمی گوید ووالدین این مردان را درجریان کار آنها قرار نمی دهد . ˈ

روسیه هرگونه ارتباط مستقیم با شورشیان را تکذیب کرده ولی خواستار برقراری یک آتش بس از سوی این شورشیان یا خلع سلاح آنها نشده است .

این هشدار امریکا زمانی داده شد که روسیه ادعای فنلاند را مبنی بر انجام مذاکرات محرمانه با امریکا درماه ژوئن درمورد راه های حل مناقشه اوکراین تکذیب کرده است.

درهمین حال، ساکی گفت : واشنگتن برای اعمال فشار بر روسیه بر سر بحران اوکراین ابزارهای زیادی دراختیار دارد ازجمله این ابزارها تشدید تحریم های اقتصادی است .

درخواست ˈ آرسنی یاتسنیوک ˈ نخست وزیر اوکراین از ناتو برای بررسی کمک به کی یف دراجلاس هفته آینده سران این پیمان در ولز، به طور بالقوه به تنش ها دامن زده است .

ساکی گفت : باراک اوباما رئیس جمهوری وجان کری وزیر خارجه امریکا پس از حضور در این اجلاس گام های احتمالی علیه روسیه را مورد بررسی قرار خواهند داد.

مترجمام 1403/1859
کد N470161