تلاش گسترده دولت تدبیر و امید در بستن راه های ایجاد تورم

تورم,نوبخت,دولت

سرپرست معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رییس جمهور گفت: دولت از افزایش تورم با ممانعت کردن از کسری بودجه و ایجاد تعادل در عرصه و تقاضا جلوگیری کرد.

به گزارش خبرنگار ایرنا٬ محمد باقر نوبخت با حضور در برنامه ثریا که از شبکه اول سیما پخش شد افزود: تلاش کردیم تمام راه های ایجاد تورم در سال های اخیر را ببندیم.

وی یادآور شد: تورم به عنوان افزایش چشمگیر قیمت٬ در دوره ایی معین از چند عامل نشات گرفته بود که یکی از آنها از بین رفتن تعادل میان عرضه و تقاضا بود.


معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهوری تاکید کرد: اگر به هر دلیلی قدرت خرید را دامن بزنیم و عرضه وجود نداشته باشد قیمت ها افزایش می یابد از این رو برای کنترل این مهم٬ به دنبال افزایش عامل تقاضا گشتیم.


نوبخت با اشاره به دلایل افزایش نقدینگی توضیح داد: پایه پولی و ضریب فزاینده پولی یکی از دلایل افزایش نقدینگی است و این پایه پولی از سوی حاکمیت کنترل می شود.


وی تاکید کرد: در سال های اخیر کسری بودجه باعث افزایش پایه پولی شد از این رو سعی کردیم جلوی کسری بودجه را بگیریم.


سرپرست معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رییس جمهوری اظهار کرد: کمتر از نصف منابعی را که باید تحصیل می کردیم در سال گذشته بدست آورده بودیم. از این رو تلاش کردیم سقف بودجه را از 210 میلیارد هزار تومان به 150 هزار میلیارد تومان برسانیم.


نوبخت با بیان اینکه سعی کردیم به مردم خیانت نکرده و با آنان صادقانه برخورد کنیم، گفت: مجلس لطف کرد و بودجه در نهایت به 170 هزار میلیارد تومان رسید.پس از این اقدام به دستگاه ها اعلام کردیم بر اساس این بودجه جدید هزینه کنند تا دوباره از بانک مرکزی استقراضی انجام نشود.


وی تصریح کرد: اگر قرار بود پایه پولی را رشد منفی می دادیم باید شیب چشمگیرتری در کاهش تورم می داشتیم؛ رشد تورم پیش از این 40 درصد بود اما امروز بر اساس ارقام ارائه شده توسط مرکز آمار٬ تورم یکساله اخیر به 22.3 برسد.


سرپرست معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رییس جمهور با بیان اینکه همچنان تورم داریم اظهار کرد: علاوه بر کسری بودجه همچنین 4.1 میلیارد دلار از منابع نفتی در حسابی بود که در آن زمان نمی توانستیم برداشت کنیم و در نهایت ما از آن حساب استفاده و آن را تبدیل به ریال کرده و بخش بزرگی از مطالبات پیمانکارانمان را پرداخت کردیم.


نوبخت با اشاره به اینکه تبدیل این ارز به ریال موجب برقراری تعادل در بازار ارز شد و افزود: امروز کسانی که ریال دارند به دنبال تبدیل سرمایه خود به ارز نیستند و در این بخش شاهد ثبات نسبی هستیم.


وی در ادامه با اشاره به اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها یادآور شد: قیمت برخی اقلام به ویژه سوخت را برای اجرای مرحله دوم هدفمندی ها افزایش دادیم.

کد N470141