نماینده مجلس آلمان خواستار عادی سازی روابط اروپا با دولت بشار اسد در سوریه شد

سوریه,داعش

برلین - ایرنا -معاون رییس فراکسیون چپ ها در مجلس آلمان خواستار عادی سازی روابط سیاسی کشورهای اروپایی با دولت سوریه شد و تاکید کرد: برلین باید پرچمدار اقدام برای عادی سازی روابط با سوریه باشد.

به گزارش ایرنا، وولفگانگ گرکهˈ روز چهارشنبه در نشست خبری نمایندگان جنبش صلح آلمان در برلین با اشاره به اوضاع بحرانی در منطقه خاورمیانه و جنایات وحشتناک گروه های تروریستی از جمله داعش در کشورهای عراق و سوریه، خاطرنشان کرد: برای اینکه از مسلط شدن تروریست ها بر کشور سوریه جلوگیری کنیم، همکاری با دولت قانونی این کشور ضروری است.

نشست نمایندگان جنبش صلح آلمان درخصوص بررسی اجلاس آتی ناتو در ولز و برنامه ریزی برای برگزاری تجمعات اعتراض آمیز به عملکرد این سازمان نظامی روز چهارشنبه در برلین برگزار شد.

ˈوولفگانگ گرکهˈ، عضو کمیسیون سیاست خارجی مجلس آلمان به عنوان یکی از شرکت کنندگان در این نشست در سخنانی با اشاره به اوضاع منطقه خاورمیانه و ادامه خشونت ها و اقدامات تروریستی در عراق و سوریه خواستار عادی سازی روابط سیاسی اروپا با دولت سوریه شد و گفت: آلمان باید پرچمدار این اقدام برای عادی سازی روابط باشد.

این درحالی است که بعد از اعلام آمادگی دولت سوریه به همکاری با جامعه بین المللی در راه مقابله با گروه تروریستی داعش،دولت آلمان در اظهار نظری متناقض با ادعای این کشور در جدیت مقابله با تروریسیم اعلام کرده است که در این زمینه با دولت سوریه همکاری نخواهد کرد.

ˈمارتین شفرˈ سخنگوی وزارت خارجه آلمان روز گذشته در پاسخ به پرسشی درخصوص همکاری احتمالی آلمان با دولت سوریه درمبارزه علیه داعش با اشاره به اعلام همکاری دولت سوریه برای همکاری با جامعه بین المللی در این رابطه،گفت:درحال حاضر هیچ برنامه و نیتی درمورد همکاری با دولت سوریه مشابه آنچه در عراق برای همکاری در مبارزه با داعش داریم، وجود ندارد.

ˈولید المعلمˈ وزیر خارجه سوریه روز دوشنبه طی سخنانی تاکید کرد که کشورش آماده همکاری و هماهنگی با طرف های منطقه ای و بین المللی برای مبارزه با تروریسم در چارچوب قطعنامه 2170 شورای امنیت سازمان ملل متحد است.

نماینده حزب چپ ها در مجلس آلمان در ادامه سخنان امروز خود در نشست نمایندگان جنبش صلح آلمان،تاکید کرد: وقت آن رسیده که تمام تحریم های اعمال شده علیه دولت سوریه لغو شد و برای جلوگیری از این که کل کشور سوریه بدست جنایتکاران تروریست بیافتد، ضروری است که کشورهایی اروپایی با دولت قانونی این کشور پیمان همکاری منعقد کنند.

این نماینده مجلس آلمان خاطرنشان کرد:آنچه امروز سوریه بیش از هر چیز به آن نیاز دارد، ارسال کمک های بشردوستانه غذایی و دارویی و حمایت از دولت این کشور در مقابله با تروریسم است.

معاون فراکسیون حزب چپ ها در مجلس آلمان در ادامه سخنان خود سیاست دولت کشورش در پیگیری ساقط کردن دولت اسد و قدرت دادن به مخالفان دولت در سوریه را یک اشتباه بزرگ و سنگین خواند و افزود: توصیه من به اتحادیه اروپا این است که رابطه دیپلماتیک با دولت سوریه را احیا کرده و ˈافسانه دولت جایگزین برای اسدˈ را برای همیشه کنار بگذارد.

گرکه در ادامه سخنان خود از جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری که در حل مسئله سوریه نقش تعیین کننده ای دارد، نام برد و افزود:این کشور را باید به عنوان یک فاکتور مهم قدرت تاثیر گذار در منطقه بپذیریم.

نماینده حزب چپ ها در مجلس آلمان افزود: من دو بار در نشست های مربوط به سوریه در ژنو حضور داشته و در آنجا تاکید کردم که ایران نه تنها باید حتما در میز گفت و گو های مربوط به بحران سوریه حضور داشته باشد بلکه درمورد همه مسائل مربوط به امنیت منطقه حضور این کشور مهم، ضروری است.

وی همچنین از همکاری ایران با کردها در شمال عراق برای مقابله با داعش از جمله با ارسال سلاح که اخیرا از سوی مسعود بارزانی در دیدار با وزیر امور خارجه ایران به آن اشاره شده است، قدردانی کرد.

وولفگانگ گرکه در بخش دیگری از سخنان خود با بررسی عملکرد برخی از کشورهای منطقه از جمله عربستان، قطر و ترکیه در مقابله با داعش،تاکید کرد: این کشور ها باید به دنیا ثابت کنند که هیچ نوع ارتباطی با گروه های تروریستی منطقه بویژه داعش ندارند درغیر اینصورت اروپا باید در رابطه با این کشورها تجدید نظر کند.

اروپام** 1*456*1701 **1917
کد N470092