تایید احمد داوود اوغلو به عنوان نخست‌وزیر جدید ترکیه

تركيه

در جریان نشست امروز (چهارشنبه) حزب حاکم عدالت و توسعه ترکیه، «احمد داوود اوغلو» توانست به پست نخست‌وزیری برسد و وی قرار است روز جمعه کابینه جدید را معرفی کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه اسکای نیوز عربی،‌ نشست حزب حاکم ترکیه (AKP) در آنکارا با حضور اعضای حزب برگزار شد و داوود اوغلو که هم‌اکنون وزیر امور خارجه ترکیه است، رسما در کنگره فوق‌العاده حزب عدالت و توسعه معرفی ‌شد و فردا (پنج‌شنبه) به دفتر نخست‌وزیری خواهد رفت.

رجب طیب اردوغان که در انتخابات دهم اوت به عنوان رئیس‌جمهور تعیین شد، داوود اوغلو را به عنوان جانشینش در سمت نخست‌وزیری ترکیه منصوب کرد که این اقدام با اعتراض اپوزیسیون ترکیه مواجه شده است.

حزب مردم جمهوری‌خواه (CHP) و جنبش ناسیونالیست (MHP) داوود اوغلو را که از سال 2009 وزیر خارجه بوده است، به ناکامی در سیاست خارجی متهم می‌کنند.

کمال قلیچدار اوغلو، رهبر حزب مردم جمهوری‌خواه پیشتر درباره نامزدی داوود اوغلو گفته بود: این انتخاب بدان معناست که دوره نخست‌وزیری عروسک خیمه شب‌بازی آغاز شده است. این انتخاب معنای دیگری جز این ندارد. تیم داوود اوغلو و اردوغان روندی را در سیاست ترکیه ایجاد کرده‌اند که در دوران جمهوری ترکیه سابقه نداشته است.

قلیچدار اوغلو با تاکید بر این که ترکیه در دوران داوود اوغلو به شدت در چهارگوشه جهان منزوی شده است، گفت: من داوود اوغلو را بی‌کفایت‌ترین وزیر خارجه ترکیه می‌دانستم و هنوز هم بر این باورم، اما حال پست نخست‌وزیری را به او جایزه داده‌اند و این اولین بار است که ترکیه شاهد چنین مسأله‌ای است. اردوغان و داوود اوغلو برای آزادی 49 گروگان ترکیه بی‌تفاوت هستند، شما خودتان این گروگان‌ها را به داعش دادید. این شما بودید که داعش را به شکل کنونی آن تبدیل کردید.

«احمد داوود اوغلو» که در شهر تاشکنت ترکیه به دنیا آمده است، پس از تحصیلات اولیه وارد دپارتمان اقتصاد و علوم سیاسی دانشگاه بغازچی شد و پس از آن مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته مدیریت عمومی و مدرک دکتری خود را در رشته علوم سیاسی و روابط بین‌الملل از این دانشگاه دریافت کرد.

داوود اوغلو در سال‌های 1993 تا 1999 در دانشگاه مرمره مشغول به کار بود و در سال 1999 در این دانشگاه به درجه استاد تمامی دست یافت. وی همچنین ریاست دپارتمان روابط بین‌الملل دانشگاه بیکنت استانبول را در پرونده خود دارد. داوود اوغلو دارای چهار فرزند است و همسرش پزشک است.

وی در سال 2003 و در دوران نخست‌وزیری «عبدالله گل» به عنوان سفیر انتخاب شد. داوود اوغلو در جریان مناقشه غزه و اسرائیل در سال 2008 یکی از اصلی‌ترین بازیگران سیاسی از سوی دولت ترکیه بود.

وی در اول مه سال 2009 سکان‌دار وزارت امور خارجه ترکیه شد و کار خود را با این خواسته آغاز کرد که ترکیه باید به یک قدرت فرامنطقه‌ای تبدیل شود. نشریه فارن پالسی در سال 2010 از داوود اوغلو به عنوان یکی از صد اندیشمند جهانی سال یاد کرد. داوود اوغلو علاوه بر فعالیت دیپلماتیک، چندین کتاب نیز منتشر کرده است.

انتهای پیام

کد N470025