راسموسن: ناتو برای مقابله با روسیه در کشورهای شرق اروپا پایگاه ایجاد می‌کند

دبیرکل نیروهای پیمان آنتلانتیک شمالی اعلام کرد، ناتو برای اولین بار در واکنش به بحران اوکراین و تلاش برای بازداشتن رئیس جمهوری روسیه از ایجاد مشکل در این جمهوری سابق شوروی، پایگاه‌های جدیدی در شرق اروپا ایجاد می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه گاردین، آندرس فوگ راسموسن، دبیرکل ناتو اعلام کرد، این ائتلاف هفته آینده در کاردیف درباره حل اختلافات در همکاری و توافق برای استقرار نیروهای جدید در مرزهای روسیه تصمیم گیری می‌کند. اقدامی که به طور قطع واکنش شدیدی را از سوی مسکو بر می‌انگیزاند.

راسموسن همچنین به اقداماتی برای بهبود امنیت اوکراین اشاره کرد و گفت: ناتو علاوه بر مدرن کردن نیروهای مسلح اوکراین به این کشور در جهت مقابله با تهدید روسیه کمک می‌کند.

وی گفت: ما اقداماتی را به کار می‌گیریم که به زعم خودمان برنامه‌های آمادگی با هدف توانایی پاسخگویی سریع به موقعیت جدید امنیتی در اروپا است. ما هم اکنون هم گروهی به نام نیروهای واکنش سریع ناتو داریم که هدف آن‌ها استقرار سریع در زمان نیاز است. اما قصد فعلی ما تشکیل گروه خط مقدم است که از آمادگی بسیار بسیار بالایی برخوردار باشد.

راسموسن تاکید کرد که برای ایجاد چنین نیروهای آماده‌ای نیاز به کمک‌ تمام کشورهای عضو برای تامین تجهیزات، پایگاه‌ها و منابع است.

لهستان و سه کشور دیگر حوزه دریای بالتیک مورد تهدید روسیه واقع شده و خواستار حضور قوی‌تر نیروهای ناتو در این منطقه شده‌اند.

راسموسن درباره اهمیت ایجاد پایگاه‌های جدید گفت: نکته مهم این است که هر متجاوز بالقوه‌ای باید بداند که اگر حتی فکر حمله به یک کشور متحد ناتو را در سر داشته باشد نه تنها با سربازان آن کشور بلکه با نیروهای ناتو نیز مواجه خواهد شد.

دبیرکل ناتو در پاسخ به سوالی درباره امکان حضور دائمی نیروهای ناتو در شرق اروپا گفت: پاسخ مختصر بله است. اما برای جلوگیری از بروز سوء‌تفاهم‌ها من از اصطلاح "تا زمانی که لازم باشد" استفاده می‌کنم. متحدان اروپای شرقی ما از پیشنهاداتی که در برنامه آمادگی است، خوشحال خواهند شد.

راسموسن تاکید کرد که این نیروها می‌توانند طی چند ساعت برای انجام عملیات آماده شوند.

انتهای پیام

کد N469685