نشریه ایتالیایی: عربستان، قطر و کویت به حمایت مالی داعش می پردازند

کشورهای عرب,ایتالیا

رم - ایرنا - نشریه ایتالیایی ˈفورمیکهˈ در گزارشی عربستان سعودی، قطر و کویت را حامیان اصلی گروه تروریستی داعش در سوریه و عراق معرفی کرد.

به گزارش ایرنا از رم، این نشریه ایتالیایی روز چهارشنبه در نوشتاری با عنوان ˈ چه کسانی به حمایت مالی داعش می پردازندˈ افزود: عربستان سعودی، قطر و کویت از حامیان بزرگ مالی داعش در سوریه و عراق محسوب می شوند.

بر اساس این گزارش، گروه داعش منابع مالی خود را با دریافت کمک های داوطلبانه از کشورهای حوزه خلیج فارس، فروش نفت و کنترل ساختارهای کلیدی بدست می آورد.

ˈگرد مولرˈ وزیر توسعه آلمان و ˈدیوید کوهنˈ معاون وزیر دارایی آمریکا نیز به تازگی قطر را متهم به کمک مالی به داعش کردند. در قطر شرایط برای جمع آوری کمک های مالی برای داعش بخاطر سیاست نبود کنترل از سوی دولت، مساعد است. موسسه آمریکایی مطالعات خاورنزدیک نیز اعلام کرد که صدها میلیون دلار از سوی تجار در قطر و کویت به ˈالنصرهˈ و داعش واریز شده است.

نشریه ایتالیایی فورمیکه سپس به اسامی برخی از حامیان مالی داعش در قطر اشاره کرد و افزود: عبدالرحمن النعیمی، سلیم حسن خلیفه رشید الکواری، عبد الله غنیم محفوظ مسلم الخوار، خلیفه محمد ترکی السباعی، یوسف القراداوی، تنها برخی از حامیان مالی داعش در قطر محسوب می شوند. عبدالرحمن النعیمی 600 هزار دلار در سال 2013 به القاعده در سوریه کمک کرد و ماهانه 2 میلیون دلار نیز برای القاعده در عراق واریز می کند. سلیم حسن خلیفه رشید الکواری نیز در طی سالها صدها هزار دلار به القاعده کمک کرده است.

این نشریه نوشت: کویت مرکز مالی گروه های ترویستی در سوریه محسوب می شود درحالیکه دولت این کشور بطور رسمی از داعش حمایت نمی کند. اما کویتی ها چه از طریق اهدای کمک های مالی و چه از طریق پیوستن به شبه نظامیان، از داعشی ها حمایت می کنند.

بر اساس این گزارش، اکثریت شیعیان درعراق نیز عربستان سعودی را مسوول حمایت های مالی داعش می دانند و به عقیده ˈگانتر میرˈ مدیر مرکز مطالعات جهان عرب دانشگاه ˈماینزˈ آلمان، دلیل کمک رسانی و حمایت های مالی عربستان، قطر، کویت و امارات به گروه داعش، مخالفت با دولت سوریه است.

این نشریه ایتالیایی همچنین نوشت: درحالی که کشورهای خلیج فارس به داعش کمک مالی می کنند، امریکا در عراق با حمایت از ارتش دولتی این کشور و پیشمرگه های کرد برای متوقف کردن پیشروی داعش، مداخله کرده است. اما این پرسش مطرح است که آیا اتحاد میان امریکا و کشورهای خلیج فارس تغییر خواهد کرد یا خیر؟

اروپام *5*461**1010
کد N469681