ترکیه: آتش بس در غزه بستری برای حل جامع منازعه با اسرائیل است

آتش بس,ترکیه فلسطین

آنکارا – ایرنا – وزارت خارجه ترکیه روز با صدور اطلاعیه ای، ˈبرقرچهارشنبه اری آتش بس دائمی در غزه را گامی ارزشمندˈ ارزیابی کرد و افزود: این تحول می تواند بستر مناسبی را برای تلاشهای مربوط به حل جامع منازعه فلسطین – اسراییل فراهم کند.

به گزارش ایرنا، در این اطلاعیه که در تارنمای رسمی وزارت خارجه ترکیه در اینترنت منتشر شد، آمده است: برقراری آتش بس در غزه مایه خرسندی است و باید هرچه زودتر زمینه کمک رسانی فوری به مردم غزه و رفع مایحتاج مردم منطقه فراهم آید.

وزارت خارجه ترکیه با تاکید بر لزوم برداشته شدن فوری موانع موجود بر سر راه کمک رسانی انسانی و انتقال لوازم و تجهیزات لازم برای بازسازی خرابی های غزه، ابراز امیدواری کرد ه است که برقراری اتش بس دائمی زمینه را برای برقراری آرامش و دوری از خشونت در غزه را فراهم آورد.

در این اطلاعیه از طرفها خواسته شده است با رعایت مقررات آتش بس، در مذاکرات با در میان گذاشتن اراده سیاسی لازم راه حلی عملی برای کلیه موارد مورد اختلاف یافته شود.

وزارت خارجه ترکیه تاکید کرده است: این کشور به حمایتهای خود از خواسته های مشروع مردم فلسطین ادامه خواهد داد.

دستیابی به توافق آتش بس میان مقاومت فلسطین و رژیم صهیونیستی به دنبال 51 روز تجاوز علیه نوار غزه صورت گرفت که طی آن 2143 فلسطینی شهید و بیش از 11 هزار نفر دیگر زخمی شدند.

رهبران حماس و رژیم صهیونیستی شامگاه سه شنبه با پیشنهاد آتش بس موافقت کردند و این آتش بس از عصر روز گذشته به اجرا گذاشته شده است.

خاورم/2011**1566
کد N469322