تاکید فرمانده پیشین ناتو در افغانستان بر ضرورت تشکیل دولت باثبات افغان

فرمانده نیروهای ائتلاف ناتو در افغانستان گفت: نیروهای مسلح افغانستان به قدر کافی برای مقابله با طالبان آمادگی دارند اما تداوم این مساله به تشکیل یک دولت با ثبات پس از رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری بستگی دارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه یو اس ای تودی، ژنرال جوزف دانفورد، فرمانده نیروهای ناتو در افغانستان گفت: کلید اصلی موفقیت نیروهای مسلح افغان به دست دولت است. اگر یک دولت متحد و با ثبات تشکیل شود نیروهای امنیتی این کشور نیز در مقابله با طالبان موفق می‌شوند.

دانفورد که روز سه‌شنبه ماموریت 18 ماهه خود را به عنوان فرماندار ارشد نیروهای ائتلاف در افغانستان پایان داد، گفت: افغانستان همچنان با بی‌ثباتی سیاسی پس از انتخابات ریاست جمهوری مواجه است. نیروهای امنیتی افغان که در انجام عملیات ضربتی علیه طالبان در یک سال گذشته موفق و پیشرو بوده‌اند، به شکل خوبی فعال عمل کردند اما ناآرامی و بی‌ثباتی سیاسی در کشور ممکن است به عملکردشان تاثیر بگذارد و یکسری حملات توسط شبه‌نظامیان طالبان در سراسر کشور صورت گیرد.

این ژنرال آمریکایی ادامه داد: از آنجا که ما در افغانستان با یک بن‌بست سیاسی مواجه هستیم، می‌توانیم شاهد پیشرفت طالبان باشیم. آن‌ها به دنبال محلی برای پیروزی روانی هستیم.

دانفورد در جریان مراسم واگذاری سمت فرماندهی ارشد نیروهای ناتو در افغانستان به ژنرال جان کمپل ادامه داد: ما هم اکنون در کمپینی قرار داریم که فاکتورهای روانی دارد. نیروهای طالبان می‌توانند از خلاء سیاسی در افغانستان به نفع خود بهره ببرند.

در همین حال ژنرال مارتین دمپسی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا گفت: نیروهای امنیتی افغان در حال حاضر و نسبت به دو سه سال قبل پیشرفت‌های خوبی داشته‌اند. آنها دیگر به نیروهای آمریکایی برای مقابله با طالبان نیاز چندانی ندارند.

انتهای پیام

کد N469207