تلاش غرب برای گسترش دامنه تحریم های ضدروسی با محوریت چین

گسترش دامنه تحریم ها

مسکو - ایرنا- اظهارات اخیر ˈدانیل فریدˈ مسوول سیاست تحریمی وزارت خارجه آمریکا مبنی بر تلاش برای اقناع پکن جهت پیوستن به تحریم های ضدروسی نشان می دهد که مقامات واشنگتن به دنبال تنگتر کردن حلقه فشار بر مسکو از راه گسترش دامنه تحریم ها و بدعت جدید در معادلات بین المللی هستند.

به گزارش ایرنا، ˈفریدˈ در مصاحبه اختصاصی با نشریه ˈآلفاˈ چاپ جمهوری لیتوانی اعلام کرد، ایالات متحده آمریکا امیدوار است کشورهای مختلف را به مجازات های اعمال شده علیه روسیه قانع کند و در این راستا در حال مذاکره با چین، کره جنوبی و سنگاپور در این زمینه می باشد.

هرچند فرید توضیح نداد که پکن، سئول و سنگاپور به این پیشنهاد چه واکنشی نشان داده اند، ولی کارشناسان با اشاره به سیاست خارجی مبتنی بر ˈاولویت تامین منافع ملیˈ چین می گویند پکن می تواند به بزرگترین بازیگر جنگ تحریمی روسیه و غرب علیه همدیگر تبدیل شود.

این در حالی است که مقام های وزارت امور خارجه آمریکا به تازگی در پاسخ به سوال خبرگزاری دولتی ایتارتاس، وجود مذاکرات میان واشنگتن و پکن در این خصوص را تایید کرده اند.

از سوی دیگر رسانه های خبری روسیه و محافل کارشناسی این کشور از همان ابتدای موج جدید تنش میان مسکو و غرب هشدار داده اند چین که در حال تقویت سریع و پیوسته اقتدار اقتصادی خود است، می تواند از رویارویی غرب و روسیه بطور محسوس منتفع شود.

تارنمای روسی ˈنیوز روˈ در این باره نوشت: هر چند چین فعلاً از روسیه حمایت می کند ولی امکان دارد در صورت دریافت امتیازات مشخص از طرف دیگر (غرب) موضع خود را تغییر دهد.

بر اساس گزارش تارنمای روسی، آمریکا می تواند از تمایل پکن برای تبدیل به قدرت پیشتاز استفاده کند و امکان دارد بلندپروازی های روسیه و عدم تمایل آن به باقی ماندن به عنوان سرچشمه تأمین مواد اولیه مورد نیاز چین هم باعث تسریع این روند شود.

تحلیلگران مسایل سیاسی در تبیین چرایی روی آوردن واشنگتن به پکن برای تشدید تحریم های ضدروسی به رغم آگاهی از همکاری های راهبردی مسکو و پکن می گویند هرچند آمریکا بطور کامل خطر تقویت برتری چین در شرایط بحران های بین المللی را درک می کند، ولی امکان دارد واشنگتن ناچار شود در گفتگو با پکن به سازش تن دهد تا مجازاتهای روسیه ثمربخش شود.

از سوی دیگر رویکرد غرب در تعامل با مسکو بر سر بحران اوکراین در ماه های اخیر نشان می دهد که نه تنها آمریکا بلکه اتحادیه اروپا هم سعی دارد بر دیگر کشورها اثر بگذارد تا آنها در صورت عدم پیوستن به دایره تحریم های ضدروسی حداقل از هر گونه مانع تراشی احتمالی در این مسیر خودداری کنند.

در همین راستا رسانه های خبری روسیه در روزهای گذشته از قصد بروکسل برای مذاکره با برخی کشورهای آمریکای لاتین چون برزیل و شیلی در مورد پیوستن به مجازات های روسیه خبر دادند.

بر اساس این رویکرد، اتحادیه اروپا قصد دارد مقام های این کشورها را قانع کند از شرکت در روند جایگزینی واردات فرآورده های کشاورزی غرب توسط روسیه خودداری کنند، ولی به نظر می رسد کشورهای آمریکای لاتین فعلاً قصد ندارند از سود کلان تحریم های کشاورزی مسکو علیه غرب چشم پوشی کنند.

دانیل فرید در پاسخ به این سئوال که کدام کشورها به غیر از آمریکا و متحدان طراز اول آن (در وهله اول در اتحادیه اروپا) آماده اند در مجازات های ضدروسی شرکت کنند، از نروژ و سوئیس نام برد و اعلام کرد این کشورها با اینکه عضو اتحادیه اروپا نیستند، ˈمعمولاً از تحریم های اتحادیه حمایت می کنندˈ و ˈدر این مورد نیز همین کار را کرده اندˈ. فرید با تاکید بر اینکه مذاکره با کره جنوبی، سنگاپور و چین برای جلب آنان به روند تحریم های ضدروسی ادامه خواهد یافت، توضیح داد که مجازات ها در شرایط اعمال همبستگی و چندجانبه بودن بیش از هر مورد دیگر مؤثر واقع می شوند.

گفتنی است نروژ به عنوان کشور غیرعضو اتحادیه اروپا اوایل ماه جاری میلادی و به دنبال اقدام مسکو در گنجاندن نام آن در زمره کشورهای مشمول تحریم واردات مواد خوراکی به تحریم های ضدروسی غرب پیوست.

در مورد حمایت سوئیس از تحریم های ضدروسی نیز باید گفت این کشور سعی دارد در جنگ تحریمی روسیه و غرب بی طرفی معمول خود را پیشه کند و در این راستا مقام های سوییسی تاکنون مجازاتهای ضدروسی را تشدید نکرده، ممنوعیت صادرات جنگ افزار به روسیه و اوکراین را رعایت کرده و برای جلوگیری از دور زدن تحریم های ضدغربی روسیه از طریق خاک خود تلاش می کنند.

کارشناسان مسایل اقتصادی با اشاره به تلاش همه جانبه غرب برای تاثیرگذار نشان دادن تحریم های ضدروسی می گویند واقعیت این است که هر دوطرف از جنگ تحریمی متحمل خسارات دهها میلیارد دلاری می شوند، اما طرف غربی با ادامه این روند به دنبال ایجاد جو روانی لازم برای فرار سرمایه از روسیه از یک سو و ایجاد رکود در فعالیت های اقتصادی این کشور، رقیب دوران جنگ سرد از سوی دیگر می باشد.

از این دیدگاه غرب معتقد است که تشدید روند تحریم های ضدروسی می تواند شرایطی مشابه دوران جنگ سرد را در روسیه بوجود آورد که در آن مردم عادی برای خرید مواد خوراکی و انواع میوه در صف می ایستادند. بروز چنین وضعیتی می تواند به نارضایتی های اجتماعی گسترده در داخل روسیه و افت چشمگیر مقبولیت سران این کشور در نزد افکار عمومی در ابعاد داخلی و خارجی منجر شود.

غربی ها در توجیه خسارات اقتصادی چند میلیارد دلاری خود از جنگ تحریمی با روسیه نیز- به عنوان نمونه آمریکا سالیانه یک میلیون تن گوشت مرغ منجمد و لهستان سالانه یک میلیارد دلار محصولات کشاورزی به روسیه صادر می کند- می گویند که مسکو با اعمال تحریم های غربی، مردم این کشور را از دستیابی به فناوری های بالا و کالاهای باکیفیت محروم می کند.

البته مقام های غربی با اشاره ضمنی به روابط متشنج کشورهای متبوع خود با شوروی سابق به این نکته نیز اذعان می کنند که تحریم راه حل همه جانبه ای برای مقابله با یک کشور نامقبول از نظر آنان نیست و نمی تواند تمام مسایل موجود میان دو طرف را حل کند.

می توان مصداق این نکته نظر را در اظهارات اخیر فرید مشاهد کرد که به صراحت اعلام کرد ˈمسکو با وجود مجازاتها، تحویل اسلحه و اعزام جنگجو به شرق اوکراین را ادامه می دهد و این نشان می دهد که مجازاتها نمی تواند همه مسائل را در مدت کوتاه حل کند ولی امکان دارد مقام های روس را وادار کند در مورد کمک به حل درگیری در کشور همسایه فکر کنندˈ.

در نهایت می توان گفت که غرب به دنبال توسعه دامنه کشورهای درگیر در اعمال تحریم های ضدروسی به عنوان بدعتی نوین در ساختار مناسبات بین المللی و دور زدن شورای امنیت سازمان ملل متحد به عنوان بستر قانونی اعمال این گونه اقدامات می باشد.

اروپام*2*518** 1337
کد N469111