درگیری مرزی تاجیکستان و قرقیزستان با 2 کشته

دو تاجیک در جریان درگیری مرزی میان تاجیکستان و قرقیزستان کشته شدند که خونین‌ترین درگیری میان این دو کشور شورشی سابق در سال جاری بود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیدپرس، به گفته پلیس تاجیکستان، نیروهای مرزبانی قرقیزستان اوایل روز شنبه تیراندازی را آغاز کردند که به مرگ یک سرباز و یک غیرنظامی تاجیک منجر شد و چهار غیرنظامی نیز زخمی شدند. با این حال نیروی مرزبانی قرقیزستان تاجیکستان را به دلیل این حادثه سرزنش می‌کند و می‌گوید که سربازان تاجیک تلاش داشتند تا پست مرزی جدیدی ایجاد کنند و پلی را که غیرنظامیان، قرقیزستان از آن استفاده می‌کنند، قصد داشتند تخریب کنند.

گارد مرزی قرقیزستان در بیانیه‌ای گفت: درخواست‌های گارد مرزی قرقیزستان برای توقف تخریب این پل و برچیدن این پست مرزی با پرتاب سنگ برای توقف تخریب این پل و برچیدن این پست مرزی با پرتاب سنگ از سوی اتباع تاجیک همراه شد. پس از آن طرف تاجیک اولین کسی بود که آتش گشود. هنوز آماری از تلفات طرف قرقیزی در جریان این درگیری نیم ساعته گزارش نشده است.

این درگیری در منطقه دورافتاده، فقیر و مملو از جمعیت رخ داده و تنها نشان‌دهنده افزایش تنش‌های مرزی میان این دو کشور فقیر آسیای مرکزی است. معاون نخست‌وزیر تاجیکستان روز سه‌شنبه به بیشکک، پایتخت قرقیزستان سفر کرد تا تنش‌ها را بکاهد.

وزارت امور خارجه قرقیزستان نیز اعلام کرد که شکایتی را به دولت تاجیکستان ارسال کرده است.

انتهای پیام

کد N469079