رییس دادگستری استان تهران:

نظارت برای برخورد با متخلفین احتمالی است

تهران,دادگستري

رییس کل دادگستری استان تهران گفت: نظارت در مفهوم کلی برای صیانت از همکاران، شناخت نواقص موجود در ابعاد مختلف، بهبود امور و همچنین شناسایی و برخورد با متخلفین احتمالی است.

رییس کل دادگستری استان تهران گفت: نظارت در مفهوم کلی برای صیانت از همکاران، شناخت نواقص موجود در ابعاد مختلف، بهبود امور و همچنین شناسایی و برخورد با متخلفین احتمالی است.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، غلامحسین اسماعیلی در هفتمین نشست شورای برنامه‌ریزی دادگستری استان تهران در سال جاری با بیان فرازی از نامه شماره 26 امیرالمومنین علی (ع) در نهج‌البلاغه بر لزوم رعایت تقوی و خداترسی در کلیه امور به ویژه در خلوت امور پنهانی که تنها خداوند وکیل و شاهد اعمال انسان است تاکید و با اشاره به اهمیت تکریم شهروندان و مراجعین اظهار کرد: نباید به واسطه مقام و مسئولیتی که به ما واگذار شده خود را برتر از دیگران دانسته و نباید بی‌جهت نسبت به مردم بدبین بوده و آنان را تحقیر کرد.

رییس کل دادگستری استان تهران با اشاره به مفاد ابلاغ انتصاب مجدد حضرت آیت‌الله آملی‌لاریجانی به سمت ریاست قوه قضائیه از سوی مقام معظم رهبری (مدظله العالی) اظهار کرد: این ابلاغ دارای مضامین ارزشمندی است که مسئولیت رئیس قوه و هم کارکنان آن را در سطوح مختلف دو چندان می‌کند در این رابطه از دو زاویه می‌توان این ابلاغیه را مورد توجه قرار داد.

وی ادامه داد: نخست صفاتی که رهبر معظم انقلاب برای ریاست محترم قوه قضائیه برمی‌شمرند مانند تلاش عالمانه، مدیریت برجسته، هوشمندانه، انقلابی و مخلصانه که این موضوع جای بسی افتخار است.

اسماعیلی خاطرنشان کرد: در این بخش از ابلاغیه، نکات راهبردی از قبیل اهتمام به تحقق سیاست‌های کلی و رویکردهای اعلام شده نظام در امور قضایی از جمله ایجاد سازوکار مناسب برای دسترسی آسان همگان به عدالت، کوتاه کردن مسیر دادرسی، اصلاح قوانین و تهیه لوایح مورد نیاز قوه، تأمین سلامت ارکان قوه با اعمال نظارت مناسب، مبارزه اساسی با فساد و از همه مهمتر ایجاد امنیت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم مطرح شده که لازم است از سوی ستاد قوه قضائیه مراتب به صورت دستورالعمل‌ تهیه و در بخش‌های مختلف مطابق با مسئولیت‌های محوله به مرحله اجرا درآید که بخشی از این وظایف در سطح مدیریت دادگستری استان تهران قطعا قابل اجرا است و ما در این زمینه با تمام توان عمل خواهیم کرد.

رییس کل دادگستری استان تهران گفت: محور دیگر این ابلاغ نتیجه ملموس اقدامات قوه قضائیه در خصوص تحقق قضای اسلامی و عملی شدن اصول مربوطه در قانون اساسی، اجرای عدالت به معنای واقعی و جلب رضایت پروردگار متعال است.

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به مفاهیم متعدد مقوله نظارت، اظهار کرد: نظارت به معنای بی‌اعتمادی نسبت به همکاران و نادیده گرفتن تلاش‌ها و موفقیت‌های آنان و نیز نادیده گرفتن کمبودها و عدم توجه به اشکالات ساختاری نیست که این امر در جای خود باید اصلاح گردد، بلکه نظارت برای صیانت از همکاران، شناخت اشکالات و نواقص در ابعاد مختلف، رعایت هرچه بیشتر قوانین و مقررات، بهبود امور و البته شناسایی و برخورد با متخلفین احتمالی است که همه این مسائل از محتوای نامه‌های امام علی علیه‌السلام خطاب به کارگزاران حکومتی مستفاد می‌گردد.

وی افزود: مواردی که اعلام شد در بستر نظم و انضباط تحقق می‌یابد همچنان که در مباحث فلسفی در جهت اثبات وجود باریتعالی در کنار همه دلایل مطروحه برهان نظم بیشتر خودنمایی می‌کند؛ فلذا تا در این زمینه موفق نشویم در سایر موارد به اهداف مورد نظر نخواهیم سید.

در ادامه تعدادی از اعضای شورای برنامه‌ریزی مطابق با دستور کار جلسه تحت عنوان «بررسی راه‌کارها و اعمال نظارت مدیریتی» مطالبی را مطرح کردند که پس از انجام مباحث کارشناسی لازم حسب مورد تصمیمات مقتضی اتخاذ گردید. از آن جمله مقرر شد در خصوص موضوع جلسه، اعضای محترم شورا نظرات مکتوب خود را در اسرع وقت به دبیرخانه منعکس کنند تا پس از جمع‌بندی لازم، مراتب به صورت کاربردی مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

انتهای پیام

کد N468927