مناقصه ترکیه برای خرید سیستم دفاع موشکی به 31 دسامبر موکول شد

ترکیه بار دیگر پیشنهاد مناقصه برای خرید سیستم‌های دفاع ضد موشکی به ارزش چندین میلیارد دلار را به تعویق انداخت و به 31 دسامبر موکول کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه حریت، تاریخ جدید برای شرکت‌های تولید سامانه‌های دفاعی تا 31 دسامبر (10 دی) تمدید شد تا بتواند در این مناقصه شرکت کنند.

دولت ترکیه در ابتدا گفته بود که یک شرکت چینی سامانه‌های دفاع ضد موشکی را برای این کشور تامین می‌کند اما پس از جنجال‌های به وجود آمده و اعتراض برخی کشورها مبنی بر اینکه این سامانه‌ها با سیستم ناتو همخوانی ندارد، تاریخ جدیدی برای مناقصه تعیین شد اما با این حال مذاکره ترکیه با این شرکت چینی ادامه یافت. حال شرکت‌های آمریکایی لاکهید مارتین و شرکت فرانسوی ایتالیایی یوروسام می‌توانند با این شرکت چینی رقابت کنند.

گفته می‌شود که دولت ترکیه هنوز در حال رایزنی با این شرکت چینی است.

این چهارمین بار است که ترکیه تاریخ جدیدی را برای ارائه پیشنهادهای مناقصه ارائه می‌دهد. از سوی دیگر یکی از مقام‌های ارشد ترکیه در امور صنایع دفاع اظهارات مطرح شده مبنی بر اینکه ترکیه و این شرکت چینی مذاکراتشان به پایان رسیده است رد کرد.

وی گفت: پروژه‌های مختلف و زیادی وجود دارد که شامل سیستم‌های دفاع موشکی می‌شود و ما با کشورهای مختلفی مذاکره کرده‌ایم. اما این اظهارات مبنی بر اینکه ترکیه در حال خاتمه دادن به مذاکراتش با چین و آغاز مذاکرات با فروشندگان غربی‌هاست، صحت ندارد. ناتو و کشورهای عضو آن خصوصا آمریکا مرتبا نسبت به اتخاذ ترکیه برای خرید سامانه دفاع موشکی FD-200 چین ابراز نگرانی کرده‌اند.

انتهای پیام

کد N468747