بازداشت ده‌ها حامی داعش و جبهه النصره در اردن/اکثر سلفی‌ها طرفدار داعشند

اردن

منابع امنیتی اردن از بازداشت تعداد زیادی از حامیان و موافقان اقدامات داعش و جهه النصره توسط نیروهای امنیتی این کشور خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط، منابع امنیتی اردن تاکید کردند که مقامات این کشور اقدامات مهمی را علیه اعضای جریان‌های سلفی و به ویژه حامیان گروه "دولت اسلامی" (داعش) و گروه جبهه النصرة اتخاذ کرده و نیروهای امنیتی از هفته گذشته تعداد زیادی از این افراد را بازداشت کرده‌اند به طوری که ظرف دو روز گذشته ده‌ها تن از سلفی‌ها بازداشت شده‌اند.

به گزارش منابع مذکور، این بازداشت‌ها به خاطر تلاش‌های مقامات اردن برای تحت پیگرد قرار دادن اعضا و حامیان گروه‌های تروریستی و محاکمه آن‌ها در دادگاه و ممانعت به عمل آوردن از افتادن اردنی‌ها در دام گروه‌های تکفیری و تروریست است.

تعداد دقیق بازداشت شدگان مشخص نشده است اما موسی العبد اللات وکیل مدافع جریان سلفی در اردن اعلام کرد که بیش از 46 تن از سلفی‌ها به اتهام تایید اقدامات داعش ظرف دو روز گذشته بازداشت شده‌اند.

وی افزود: این بازداشت‌ها از شهر "الرصیفه" در شمال شرق امان و زمانی آغاز شد که تعدادی از سلفی‌ها در حمایت از اقدامات داعش دست به تظاهرات زده بودند.

العبد اللات افزود: بازداشت حامیان اقدامات داعش به شهر اربد، در شمال اردن و پس از آن به شهرهای "السلط"، "الزرقاء"، "معان" و اردوگاه "البقعة" رسید و بیشتر بازداشت شدگان از حامیان داعش هستند.

وی گفت: دو دستگی و اختلاف میان جبهه النصره و داعش در سوریه اثری منفی بر جریان سلفی در اردن گذاشته است اما بیشتر رهبران و شخصیت‌های سلفی طرفدار داعش هستند.

جریان سلفی نسبت به سرانجام ادامه بازداشت‌ها توسط نیروهای امنیتی اردن هشدار داد و اعلام کرد: این بازداشت‌ها با دستورات کشورهای خارجی صورت می‌گیرد.

محمد الشلبی، یکی دیگر از رهبران سلفی‌ها گفت: مقامات امنیتی 15 عضو جریان سلفی از جمله دو رهبر را بازداشت و چهار تن دیگر را آزاد کردند. ما از آزادشدگان در خصوص دلیل بازداشت سوال کردیم و آن‌ها به ما اعلام کردند که سوالات نیروهای امنیتی در خصوص داعش، جبهه النصره و تایید کنندگان اقدامات این گروه‌ها بوده است.

پارلمان اردن پیشتر دست به اصلاحاتی در قانون مبارزه با تروریسم زد و پیوستن یا تلاش برای پیوستن به گروه‌های مسلح یا تروریست یا سربازگیری و آموزش دادن افراد برای پیوستن به گروه تروریستی در داخل یا خارج اردن را فعالیت‌هایی تروریستی دانست و آن را ممنوع کرد.

براساس آمار منتشر شده، میزان موافقان اقدامات داعش و جبهه النصره در اردن به 7000 تن می‌رسد.

پیشتر حسین المجالی، وزیر کشور اردن خواهان اتخاذ اقدامات مهم و افزایش تلاش‌ها برای مبارزه با افکار تکفیری شده بود.

وی گفته بود که اردن نیروهای نظامی و امنیتی اضافی را در مرز با عراق مستقر کرده است.

انتهای پیام

کد N468658