خباز: کشور از طریق مالیات اداره نشود، دچار مشکل می شویم

لایحه,مجلس

تهران - ایرنا - «محمدرضا خباز» معاون تقنینی معاون پارلمانی رییس جمهوری گفت: اگر نتوانیم کشور را از طریق مالیات اداره کنیم ، حتما در آینده دچار مشکل می شویم.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، خبار که در جلسه علنی امروز (چهارشنبه) مجلس در دفاع از لایحه اصلاح قانون مالیات های مستقیم و اصلاحات بعدی سخن می گفت، افزود: در برنامه پنج ساله قرار بود 50 درصد از بودجه کل کشور از راه مالیات ها تامین شود ولی هنوز این اتفاق نیفتاده است.

وی اظهار داشت: سال آینده، آخرین سال برنامه پنج ساله توسعه پنجم است و اگر نتوانیم کشور را از طریق مالیات اداره کنیم حتما در آینده دچار مشکل می شویم.

خباز با بیان این که برخی معتقدند مواد لایحه اصلاح مالیات های مستقیم، طویل است ، گفت: ممکن است که این مواد به نظر طویل بیاید ولی کاملا شفاف و بدور از هرگونه عیب و نقص است.

معاون تقنینی معاون پارلمانی رییس جمهوری ادامه داد: قانون مالیات های مستقیم یکی از قوانینی است که تصویب آن افتخاری برای مجلس نهم است و اگر شما نمایندگان این اصلاحات را نیز انجام دهید دقیقا مشکل ما حل خواهد شد.

وی تصریح کرد: روان سازی از مهم ترین اهداف این لایحه است. اگر پایه مالیاتی اصلاح نشود، در آینده دچار مشکل می شویم. کسانی هستند که درآمدهای فوق العاده و سرسام آور و نجومی دارند ولی فرار مالیاتی می کنند ولی عده ای هم هستند که مالیات خود را همانند کارمندان به موقع تحویل می دهند.

معاون تقنینی معاون پارلمانی رییس جمهوری خاطرنشان کرد: تعدیل نرخ ها و رفع تبعیض مالیاتی در راستای توسعه رقابت و قانون اجرای سیاست های کلی اصل 44 از ویژگی های این لایحه است.

خباز در دفاع از این لایحه ادامه داد: اصلاح ساختار مشوق ها و فعالیت های مالیاتی در راستای افزایش اثربخشی آنها باعث جلوگیری از اتلاف منابع است.

وی اضافه کرد: توسعه سیستم اطلاعات اقتصادی کشور و ایجاد پایگاه های اطلاعاتی اقتصادی مودیان نیز سرلوحه کار سازمان امور مالیاتی قرار گرفته است.

به گفته وی، ارتقای فرهنگ مالیاتی ازطریق پذیرش خوداظهاری مودیان از مهم ترین اهداف این لایحه است.

خباز با بیان اینکه ا باید به مردم اعتماد کنیم، گفت: مردمی که کشور را اداره می کنند طبیعتا وقتی اظهارنامه مالیاتی می دهند باید به اظهارنامه او اعتماد کرد؛ البته راه حلی برای راستی آزمایی در قانون مالیات های مستقیم برای این موضوع پیش بینی شده که قبلا توسط نمایندگان به تصویب رسیده است.

معاون تقنینی معاون پارلمانی رییس جمهوری ادامه داد: تقویت و بهبود ضمانت های اجرایی و اصول مالیاتی از طریق موثرسازی اهرم های قانونی لازم بوده که در این لایحه به آن پرداخته شده است.

وی ادامه داد: همچنین رعایت ساده سازی و قابل فهم بودن برای مودی و ممیز در این لایحه پیش بینی شده است.

سیام ** 9121 ** د . الف**1572
کد N468542