مالزی در لیست شرکای تجاری رژیم صهیونیستی/ پوتراجایا: برخی تعاملات خارج از کنترل دولت است

اسراییل

کوالالامپور– ایرنا – مرکز تجارت جهانی (آی.تی.سی) همزمان با تحریم یک ماهه کالاهای وابسته به شرکت های رژیم صهیونیستی توسط فعالان و جوانان حامی فلسطین در مالزی، اعلام کرد دولت مالزی سال گذشته میلادی در رتبه 32 کشورهای صادرکننده و رتبه 12 واردکننده کالا و خدمات از رژیم صهیونیستی قرار داشته است.

به گزارش ایرنا، فعالان و جوانان حامی فلسطین در مالزی از 19 مردادماه گذشته در پی جنایات رژیم صهیونیستی در کشتار کودکان و زنان بی دفاع فلسطینی در غزه، کمپین یک ماهه تحریم شرکت های حامی رژیم صهیونیستی را راه اندازی کردند.

رسانه ها و انجمن های حامی فلسطین در مالزی طی 20 گذشته به موضوع تحریم کالاهای ساخت رژیم صهیونیستی پرداختند و هر یک از مقامات مالزی نسبت به این حرکت واکنش متفاوتی نشان داد.

آمار مرکز تجارت جهانی (آی.تی.سی) نشان می دهد دولت مالزی سال گذشته میلادی در رتبه 32 کشورهای صادرکننده و رتبه 12 واردکننده کالا و خدمات از رژیم صهیونیستی قرار داشته است.

به نوشته روز چهارشنبه روزنامه ˈرعیت پستˈ مالزی، ˈمصطفی محمدˈ وزیر تجارت مالزی در واکنش به این گزارش به تشریح راه های ممکن برای انجام تجارت بین مالزی و رژیم صهیونیستی پرداخت.

وزیر تجارت مالزی در بیانیه ای اعلام کرد سه راه وجود دارد که می تواند باعث ثبت انجام روابط تجاری این کشور با رژیم اشغالگر قدس شود.

شرکت های چند ملیتی، ارسال و دریافت کالا از طریق یک کشور سوم و ارسال کالا از طریق سرزمین های اشغالی به نوار غزه سه راهی است که به گفته وزیر تجارت مالزی امکان ثبت روابط تجاری با رژیم اسرائیل را ایجاد می کند.

مصطفی محمد تصریح کرد کالاهایی ارسال شده به فلسطین توسط رژیم صهیونیستی ثبت می شود و مبادی ورودی فلسطین به جز غزه در کنترل رژیم اسرائیل است.

وی در خصوص گزارش مرکز تجارت جهانی، گفت که این آمار مربوط به کالاها از کشور اصلی تولیدکننده است.

مصطفی محمد در توجیه اطلاعات مرکز تجارت جهانی در خصوص صادرات مالزی به سرزمین های اشغالی، گفت: ورود کالاهای ساخت مالزی به اسرائیل از طریق یک کشور سوم از قبیل سنگاپور و هنگ کنگ انجام شده است.

وی این گونه تعاملات تجاری را خارج از کنترل دولت مالزی عنوان کرد.

این مقام ارشد مالزیایی خاطر نشان کرد که اصول سیاست خارجی مالزی به دولت این کشور امکان ایجاد ارتباط با رژیم صهیونیستی از جمله روابط اقتصادی را نمی دهد.

برخی شخصیت های مالزی مانند ˈخیری جمال الدینˈ وزیر ورزش مالزی تحریم همه محصولات وابسته به این رژیم که با واسطه به فروش می رسند را امکان پذیر نمی دانند، اما گروه های مردمی مالزیس خواستار تحریم تمامی محصولاتی هستند که سود حاصل از آن به شرکت های صهیونیست می رسد و یا به این رژیم کمک می کنند.

بررسی ها نشان می دهد در هر دوره ای که رژیم صهیونیستی مردم بیگناه فلسطین در غزه و یا جنوب لبنان را مورد هجوم قرار می دهد بحث تحریم رژیم صهیونیستی و مقابله با شرکت ها و کالاهای ساخت این رژیم در مالزی مطرح می شود.

آسا**241**1611
کد N468465