اوباما احتمالا بدون تایید رسمی کنگره داعش در سوریه را هدف می‌گیرد

"بعید است رئیس جمهوری آمریکا برای توسعه جنگ هوایی علیه داعش در عراق به سمت سوریه به دنبال دریافت چراغ سبز کنگره باشد."

"بعید است رئیس جمهوری آمریکا برای توسعه جنگ هوایی علیه داعش در عراق به سمت سوریه به دنبال دریافت چراغ سبز کنگره باشد."

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، مشاوران کاخ سفید تاکید کرده‌اند که بحث و گفت‌وگوها در این باره هم اکنون از اهمیت زیادی برخوردار است چرا که باراک اوباما، رئیس جمهوری‌ آمریکا قرار است که درباره صدور دستور حملات علیه مواضع داعش در سوریه تصمیم بگیرد.

جاش ارنست، سخنگوی اوباما روز سه شنبه در جمع خبرنگاران گفت: اگر قرار باشد که رئیس جمهوری مجوز استفاده از نیروهای ارتش را در سوریه صادر کند، ما در خصوص اینکه چه نوع مجوزی از سوی کنگره نیاز خواهد بود، فکر نمی‌کنیم.

جاش ارنست گفت که اوباما گمان نمی‌کند که به اجازه کنگره برای حملات هوایی که در هفتم اوت علیه داعش در عراق انجام شد و یا اعزام نیروهای زمینی آمریکا به آنجا برای حمایت از پرسنل آمریکایی نیازی داشته باشد.

سخنگوی کاخ سفید افزود: اقدام نظامی کنونی که مجوز آن در عراق صادر شده است، جزو اختیارات فرمانده کل قواست و در زمانی که این اختیارات اعطا می‌شد، هماهنگی با کنگره صورت گرفته است.

کاخ سفید همواره "رایزنی" و "هماهنگی" با قانونگذاران و "اطلاع دادن" به کنگره درباره استقرار نیرو علیه داعش تحت قانون اختیارات جنگی 1973 را در بوق و کرنا کرده است.

این قانون که رئیس جمهوری آمریکا هرگز آن را مطابق قانون اساسی ندانسته است، برای محدود کردن توانایی رئیس اجرایی برای اعزام نیرو به خارج تدوین شده است. اما مشاوران ارشد اوباما از دریافت مجوز کنگره که باید ظرف 60 روز پس از اولین ورود نیروهای آمریکایی به مناطق جنگی دریافت شود، امتناع می‌کنند.

انتهای پیام

کد N468313