موافقت پوتین با اولویت‌های برنامه صلح در اوکراین/ مسکو:کی‌یف می‌تواند با مخالفان توافق کند

رئیس‌جمهوری اوکراین امروز (چهارشنبه) گفت، همتای روس‌اش با اولویت‌های برنامه صلح برای اوکراین موافقت کرده اما مقام‌های روس تاکید دارند که کی‌یف می‌تواند با مخالفان شرق اوکراین به آتش‌بس دست پیدا کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، دیدار پترو پوروشنکو و ولادیمیر پوتین، روسای جمهوری اوکراین و روسیه در مینسک، بلاروس انجام شد اما هیچ نشانه قطعی از دستیابی به توافق برای اتمام درگیری‌ها در اوکراین به ویژه شرق این کشور مشاهده نمی‌شود.

پوتین گفت: هرگونه دستیابی به آتش‌بس، به روسیه ربطی ندارد و مربوط به اوکراینی‌هاست. روسیه تنها می‌تواند شرایط برای برقراری اعتماد میان دو طرف که ضرورت محسوب می‌شود، ایجاد کند. در روسیه نمی‌توانیم درباره شرایط آتش‌بس و توافقات مرتبط میان کی‌یف با دونتسک و لوهانسک صحبت کنیم.

پوروشنکو نیز به خبرنگاران گفت که حمایت از برنامه صلح رهبران شرکت کننده در نشست مینسک را دریافت کرده و پوتین نیز اعلام کرد که این نشست به طور کلی مثبت بوده است.

این دیدار میان روسای جمهور اوکراین و روسیه در حالی انجام شد که ارتش اوکراین 10 چترباز ارتش روسیه را در مرز دستگیر کرد و پوتین در این باره گفت: من هنوز گزارشی از جانب وزارت دفاع و رئیس ستاد مشترک ارتش دریافت نکرده‌ام. اما نخستین چیزی را که شنیده‌ام این است که این چتر بازان در مرز بوده و اشتباها وارد قلمرو اوکراین شدند.

رئیس جمهوری روسیه درباره برنامه آتش بس اوکراین گفت: هیچ گفت‌وگوی خاص و ویژه‌ای درباره تحقق آتبش بس میان من و پوروشنکو صورت نگرفت چرا که مسکو طرف درگیر نیست.

انتهای پیام

کد N468282