نیویورک تایمز:

بمباران هوایی امریکا در عراق و سوریه نمی تواند داعش را متوقف کند

آفریقا و خاورمیانه

نشریه نیویورک تایمز در سر مقاله خود می نویسد، امریکا به تنهایی نمی تواند علیه گروه داعش در عراق و سوریه وارد جنگ شود و از اقدامات خشونت آمیز و جنایتکارانه این گروه علیه جامعه بین المللی جلوگیری کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، اگر چه بمبارانهای هوایی و ارسال کمکهای بشر دوستانه امریکا تا حدودی تهدیدات این گروه علیه مردم و اقلیتهای مذهبی در عراق را کمتر کرده است اما شکست  و یا ریشه کن کردن این گروه نیاز به سازماندهی یک ائتلاف همه جانبه و دراز مدت شامل برخی از کشورهای اسلامی دارد تا نه تنها از نظر نظامی بلکه در زمینه های عقیدتی و سیاسی هم با این گروه مقابله شود.

اقدامات سرکوبگرانه علیه مسیحیان و ایزدیها در عراق و نیز گردن زدن جیمز فولی خبرنگار امریکایی در سوریه اوج تنفر علیه این گروه را بوجود آورده است.

روز پنج شنبه ژنرال مارتین دمپسی رئیس ستاد مشترک ارتش امریکا گفت، گروه داعش بزرگترین تهدید علیه غرب و امریکاست. دمپسی با اشاره به ایدئولوژی آخر زمانی داعش گفت، آیا ما می توانیم آنها را بدون هدف قرار دادن تشکیلاتشان در سوریه شکست دهیم؟ ما باید آنها را در هر دو کشور هدف قرار دهیم. چاک هیگل وزیر دفاع امریکا هم از برنامه ریزی طولانی مدت پنتاگون برای مبارزه با گروه داعش خبر داد. به گفته او داعش فراتر از یک گروه تروریستی است. آنها بسیار خوب تجهیز و حمایت می شوند و هوشمندانه از تاکتیک های جنگی استفاده می کنند. آنها فراتر از همه گروههای جنگجویی هستند که تا کنون دیده ایم. از این رو باید برای مقابله با آنها یک برنامه طولانی مدت داشته باشیم.

سرمقاله نیویورک تایمز می افزاید، سایر مقامات دولتی و تحلیلگران نظامی هم با تشریح تهدیدات داعش در حال زمینه چینی برای یک مقابله طولانی مدت با این گروه افراطی هستند. هر چند این گروه برای امریکا و غرب تهدید بزرگی هستند اما بیشترین هزینه را در حال حاضر کشورهای اسلامی می دهند. به همین دلیل بود که باراک اوباما بر تلاش مشترک با کشورهای منطقه برای ریشه کن کردن این سرطان و جلوگیری از گسترش آن تاکید کرد. ایجاد یک چنین ائتلافی به رهبریت امریکا نیاز دارد اما تا بحال نه رئیس جمهور و نه هیچیک از متحدین طرح مشخص و منسجمی برای چگونگی مقابله با داعش و شکست آنها ارائه نداده اند.

اگر چه نیروی پیشمرگ کرد با نیروهای ارتش عراق تا حدودی اختلافات را کنار گذاشته و عملیات مشترکی را انجام داده اند اما به رغم کناره گیری مالکی وضعیت سیاسی در عراق هنوز نامشخص است و دولت جدید هنوز تشکیل نشده است.

دورنمای شکست داعش بستگی زیادی به همکاری کشورهای اسلامی دارد. اما درست مثل عراق بیشتر این کشورها درگیر اختلافات داخلی شیعه و سنی هستند و شماری از آنها هم بنوعی با این گروه افراطی روابط دارند. این گروه کمکهای مالی از داخل کویت، قطر، عربستان دریافت می کنند. ترکیه هم اجازه می دهد که سلاح و تجهیزات جنگی به داعش برسد. این اقدامات باید متوقف شود.

سرمقاله نیویورک تایمز می افزاید، شاید تشکیل یک ارتش منطقه ای شامل کشورهای حاشیه خلیج فارس و ترکیه لازم باشد. یک چنین نیرویی به پول، اطلاعات، همکاری سیاسی و طرح مشخص نیاز دارد تا کمکهای مالی و نظامی به داعش متوقف شود. بنا بر این سرمقاله بمباران های هوایی امریکا در عراق و حتی سوریه به تنهایی نمی تواند این گروه را متوقف کند مگر اینکه کشورهای اسلامی نیز برخورد با این تهدید را در صدر برنامه های خود قرار دهند.