درتماس با حریری/ رییس مجلس لبنان:کمک های یک و 3 میلیاردی عربستان چه شد؟

عربستان,سعد حریری

بیروت – ایرنا - « نبیه بری» رییس مجلس نمایندگان لبنان در تماسی تلفنی با « سعد حریری» رییس حزب جریان المستقبل که اکنون در ریاض بسر می برد، پرسید که کمک های وعده داده شده یک و3 میلیارد دلاری عربستان به ارتش و نیروهای امنیتی لبنان چه شد؟

به گزارش ایرنا، روزنامه لبنانی السفیر در شماره روز چهارشنبه خود افزود: نبیه بری با اشاره به سفر قریب الوقوع شاهزاده سلمان ولیعهد، معاون نخست وزیر و وزیر دفاع عربستان به فرانسه، تاکید کرده است که این سفر بهترین فرصت برای عملیاتی کردن وعده سه میلیارد دلاری هبه عربستان برای خرید سلاح از فرانسه به منظور تجهیز ارتش لبنان است.

رییس مجلس لبنان در این تماس تلفنی تسریع و شتاب در پرداخت این دو هبه عربستان را برای تجهیز ارتش لبنان به سلاح های پیشرفته و جدید به منظور مقابله با گروه های تروریستی تکفیری ضروری خوانده است.

« میشل سلیمان» رییس جمهوری سابق لبنان در سخنرانی خود در اولین روز سالجاری میلادی (2014) از هبه 3 میلیارد دلاری عربستان به لبنان خبر داد وگفت که این هبه قرار است به فرانسه پرداخت شود و این کشور ارتش لبنان را به انواع سلاح های مورد نیاز آن تجهیز کند.

تاکنون این هبه پرداخت نشده و ارتش لبنان هم حتی یک گلوله دریافت نکرده است و پاریس ، ریاض و بیروت هر کدام یکدیگر را در عملیاتی نشدن این معامله تسلیحاتی مقصر می خوانند.

بعداز حدود 8 ماه از سپری شدن وعده میشل سلیمان، « سعد حریری» رییس جریان المستقبل که 3 سال و 4 ماه به بهانه های امنیتی ترک وطن کرده بود ودر ریاض و پاریس اقامت داشت، بطور ناگهانی تصمیم به بازگشت به لبنان گرفت.

وی اعلام کرد که با خود هبه جدید یک میلیارد دلاری عربستان سعودی برای تجهیز ارتش و نیروهای امنیتی لبنان به منظور مقابله با گروه های تروریستی تندرو را به عنوان سوغات برای مردم لبنان به همراه دارد.

حریری در مدت اقامت کوتاه خود در جلسات مختلف شرکت کرد تا همانطور که ریاض برای توزیع این هبه تعیین تکلیف کرده بود، ماموریت خود را انجام دهد اما او به عربستان بازگشت و تاکنون خبری از این کمک هم نشده است.

درهمین حال مقامات سیاسی و نظامی لبنان تماس هایی را با برخی کشورها از جمله روسیه برقرار کردند تا شاید بتوانند از این طریق نیازهای ارتش لبنان به سلاح را در این شرایط حساس تامین کنند.

« نهاد المشنوق» وزیر کشور لبنان قرار است بزودی به مسکو سفر کند و نبیه بری رییس مجلس لبنان هم دیروز با سفرا و نمایندگان سیاسی 5 کشور عضو دایم شورای امنیت و « درک بلامبلی» نماینده ویژه سازمان ملل متحد دیدار و بر ضرورت تجهیز فوری ارتش لبنان با آنها گفت وگو کرد.

نبیه بری تاکید کردکه موضوعات زیادی برای گفت وگو وجود دارد اما اکنون به موضوع بسیار مهم مسلح کردن ارتش لبنان براساس فهرست نیازهای آن بسنده می کند.

وی خواستار کنار گذاشتن پروتوکل ها و اقدامات روتین اداری شد و بر ضرورت ایجاد « پلی هوایی» بین بیروت و پایتخت های کشورهای بزرگ دنیا برای مسلح کردن فوری و در اسرع وقت ارتش لبنان تاکید کرد.

رییس مجلس لبنان چندین بار این مسئله مهم را که ارتش لبنان وارد جنگ با تروریست های تکفیری شده است، تکرار کرد و گفت که هدف اصلی این دیدار تاکید بر همین موضوع مهم و بویژه ضرورت برقراری امنیت در لبنان بوده است.

خاورم ** 1324
کد N468135