معاون دبیرکل حزب الله لبنان:بهبود روابط ایران وعربستان کلیدحل مشکلات منطقه است

شیخ نعیم قاسم,ایران

بیروت – ایرنا – شیخ « نعیم قاسم» معاون دبیرکل حز الله لبنان تاکید کرد که بهبود روابط جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی « بهترین کلید» برای آغاز و توسعه تفاهم ها و حل مشکلات منطقه است.

به گزارش ایرنا ، شیخ نعیم قاسم عصرسه شنبه در مراسمی در مجمع سیدالاوصیاء درمنطقه برج البراجنه بیروت افزود: اگر روابط مثبت ایران و عربستان گامی به جلو برود به حل بسیاری از مشکلات منطقه و از جمله لبنان کمک می کند.

«حسین امیرعبداللهیان» معاون عربی و آفریقایی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در سفر به عربستان سعودی با « سعود الفیصل» وزیر امور خارجه این کشور دیدار و با وی در باره روابط تهران و ریاض و مسائل منطقه گفت وگو کرد.

این سفر مورد توجه محافل سیاسی و رسانه ای لبنان قرار گرفته است.

معاون دبیرکل حزب الله لبنان در بخش دیگری از سخنان خود از « اسراییل و تکفیری ها» به عنوان دو خطر بزرگ فراروی ملت های مسلمان و عرب یاد کرد و گفت که این دو گروه معمولا با یکدیگر و تحت فرماندهی آمریکا همکاری می کنند.** جهت فلش قطب نمای حزب الله محور آمریکایی، اسراییل و تکفیری است

شیخ نعیم قاسم خاطرنشان کرد: هیچکس تصور نکند که سمت فلش قطب نمای حزب الله تغییر کرده است، این فلش همواره بسوی محور آمریکایی، اسراییلی و تکفیری است اما امکان دارد حسب نیاز و شرایط تجلی پیدا کند.

وی تاکید کرد: متاسفانه هنوز کسانی در لبنان به این حقیقت که گروه داعش یک گروه خونریز تکفیری ضد بشری است، اعتراف نکرده و امیدوارند بتوانند از فرصتی که داعش با کشتار، ترور و وحشت آفرینی ایجاد می کند به نفع خود استفاده نمایند و به کمک داعش به دستاوردهایی برسند.

معاون دبیرکل حزب الله تصریح کرد: این بیچاره ها نمی دانند که داعش در حال سوء استفاده ازآنها و بزرگان آنها است و حتی علیه آمریکا و کشورهای عرب نفتی که آن را ایجاد کرده اند، شورش کرده است.

شیخ نعیم قاسم با بیان اینکه « داعش خطری برای همه است و طرفی را استثنا نمی کند و حتی به خالقان خود هم رحم نخواهد کرد»، اظهارداشت: به همه کسانی که به کمک داعش دل بسته اند می گوییم داعش حتی با تفکر و اندیشه شما مخالف و ضد شما است پس تا دیر نشده و فرصت باقی است، بیدار شوید.

وی گفت : بیایید با هم لبنان را بسازیم و با اصرار بر اشتباهات و تمسک به اوهام و خیالات همه چیز را خراب نکنید و با همکاری با داعش که مرض است و نه درمان، نمی توانید بر مشکلاتی مانند آنچه در شهرک عرسال و غیرعرسال اتفاق افتاده است، فایق شوید.** برخی در لبنان اندیشه و جنایات داعش را توجیه می کنند

معاون دبیرکل حزب الله افزود: متاسفانه هنوز عده ای در لبنان اندیشه و جنایات تکفیری ها را توجیه و به صاحبان این اندیشه خطرناک کمک می کنند در حالیکه می دانند داعش و دیگر گروه های تروریستی تکفیری خطر فرارویشان است و در کنار آنها نیست.

شیخ نعیم قاسم تاکید کرد: همه راه حل ها در لبنان به بن بست رسیده و علت آن هم گروه 14 مارس است زیرا همچنان به وارد کردن اتهامات ساختگی و دشمنی ادامه می دهد و گاه و بی گاه رقبای خود را سرزنش و تهدید می کند.

وی با بیان اینکه« گروه 14 مارس همواره درصدد توجیه مواضع و شکست های خود با فریاد و جیع کشیدن هستند که هیچ نفعی ندارد»، خاطرنشان کرد: ما الگویی را برای چگونگی همکاری به آنها ارائه کرده ایم و آن همین دولت کنونی لبنان است.

معاون دبیرکل حزب الله تصریح کرد: گروه 14 مارس قبل از تشکیل دولت کنونی ، خواستار تشکیل دولت نبود و با طرح شروطی اجازه نداد برای ماه ها دولت تشکیل شود و حتی خودشان هم نتوانستند دولت تشکیل دهند.

شیخ نعیم قاسم اظهارداشت: سرانجام گروه های 8 و 14 مارس به توافق رسیدند و توانستیم دولت کنونی به ریاست « تمام سلام» را تشکیل دهیم وبرخی امورکشور و مردم در مسیر حل وفصل قرار گرفت.

وی با تاکید به اینکه « درلبنان یکجانبه گرایی و نادیده گرفتن طرف مقابل به هیچ نتیجه ای نمی رسد و راه حل نیست»، تاکید کرد که همکاری بدون پیش شرط و تحمیل مواضع ، تنها راه حل در لبنان برای عبور از مشکلات است.

معاون دبیرکل حزب الله خطاب به گروه 14 مارس گفت: با توجه به این شرایط اگرخواستار انتخاب رییس جمهوری جدید هستید هیچ چاره ای بجز توافق نیست و در گروه 8 مارس طرفی که مانع توافق شود، وجود ندارد.

شیخ نعیم قاسم افزود: اگر مجبور شویم به هردلیلی انتخاب رییس جمهور را به تاخیر اندازیم، دست کم بیایید امور کشور را پیش ببریم و با حضور در جلسات پارلمان ، قانون بودجه و افزایش حقوق کارکنان و اساتید دانشگاه ها را تصویب کنیم تا پیامد مثبت آن در زندگی مردم تاثیر بگذارد.

وی خطاب به گروه 14 مارس تاکید کرد: نگاه کنید، آمریکا هم به خطاهای خود امروز اعتراف کرده و درصدد بازنگری در سیاسات ها و محاسبات خود است وحتی تلاش می کند تا کانال هایی را برای تعامل با نظام سوریه بعداز شکست طرح سرنگونی آن و ویران کردن سوریه بیابد.

معاون دبیرکل حزب الله خاطرنشان کرد: دست کم از رفتار آمریکا یاد بگیرید که چگونه باید از خطاهای خود به نفع لبنان عقب نشینی کنید، ما شما را به بازنگری مواضع و دلایل ناکامی ها فرامی خوانیم.

شیخ نعیم قاسم تاکید کرد: در لبنان هیچ راه حلی بجز همکاری با هم و با همپیمانان خود وجود ندارد، اگر منتظر راه حلی از خارج لبنان هستید این انتظاری طولانی و بدون نتیجه خواهد بود.

خاورم ** 1324
کد N468044