پوروشنکو خواستار حمایت پوتین از طرح صلح خود شد

طرح صلح پیشنهادی پوروشنکو

مسکو-ایرنا- پتر پوروشنکو رییس جمهوری اوکراین از روسای جمهوری روسیه، قزاقستان و بلاروس خواستار حمایت از طرح صلح خود برای مناطق جنوب و شرق اوکراین شد.

به گزارش ایرنا به نقل از تارنمای اوکراینی ˈفورومˈ، پوروشنکو روز سه شنبه در دیدار با ولادیمیر پوتین، نورسلطان نظربایف و آلکساندر لوکاشنکو در مینسک که مقامهای اتحادیه اروپا نیز در آن حضور داشتند، در مورد طرح صلح پیشنهادی خود گفت: این طرح امروز تنها ابزار ممکن برای توقف خونریزی ها و تامین شرایط برای بازسازی منطقه دونباس (استانهای لوهانسک و دونتسک) است.

وی افزود: در این ارتباط از شرکت کنندگان در اجلاس امروز دعوت می کنم این طرح را بررسی کرده و به عنوان پایه و اساس حل و فصل اوضاع دونباس بپذیرند.

رییس جمهوری اوکراین گفت که هدف اصلی وی برقراری صلح و آرامش در مناطق جنوب و شرق کشورش با توجه به منافع ساکنان این مناطق است.

وی اضافه کرد: من این امر را تضمین می کنم و به خواسته ها و منافع آنها باید توجه شود.

پوروشنکو همچنین به کنترل بر مرز اوکراین با روسیه اشاره و خواستار آزادی تمام گروگانهای اوکراینی اسیر در دست شبه نظامیان جدایی طلب شد.

رییس جمهوری اوکراین همچنین بر آمادگی خود برای بحث در مورد حالت های مختلف روند حل و فصل اوضاع در شرق این کشور تاکید کرد.

پوروشنکو روز سی ام خرداد ماه گذشته طرح صلح خود برای منطقه دونباس در 15 ماده را ارائه کرد که تضمین امنیت شرکت کنندگان در مذاکرات با دولت اوکراین و عفو افرادی که مرتکب جرایم جنگی سنگین نشده اند از آن جمله است.

علاوه بر این در این طرح ایجاد محدوده حائل 10 کیلومتری در مرز اوکراین با روسیه پیش بینی شده است.

اروپام*5*391*518/1547
کد N468043