دیدار دوجانبه پوتین و پوروشنکو در پایتخت بلاروس

پوتین,اوکراین

تهران - ایرنا - ولادیمیر پوتین و پترو پوروشینکو روسای جمهوری روسیه و اوکراین سه شنبه شب برای اولین بار بطور دوجانبه در شهر مینسک پایتخت بلاروس شرکت کردند.

به گزارش رویترز از مینسک ، پوتین در این دیدار از همتای اوکراینی خود خواست که عملیات نظامی علیه شورشیان شرق اوکراین را تشدید نکند. پوتین همچنین تهدید کرد که امضای توافق تجاری اوکراین با اتحادیه اروپا ، اقدامات تلافی جویانه اقتصادی روسیه را در پی خواهد داشت.

پوروشنکو رئیس جمهوری اوکراین نیز در پاسخ پوتین ، خواستار توقف ارسال سلاح از روسیه برای جنگجویان جدایی طلب اوکراین شد.

این دیدار ساعاتی پس از آن انجام شد که کی یف اعلام کرده بود سربازان روسی را در حین یک ˈماموریت ویژهˈ در خاک اوکراین دستگیر کرده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس پیش از این گزارش داده بود که بسیاری از ناظران سیاسی امیدوارند که دیدار پوتین و پوروشنکو بتواند به پایان گرفتن درگیری ها بین نیروهای نظامی اوکراین با جدایی طلبان شرق این کشور کمک کند.

منابع رسمی روسی و اوکراینی دیدار پوتین و پوروشنکو را تائید کرده اند هر چند انجام چنین دیداری از قبل برنامه ریزی و اعلام نشده بود.

هنوز معلوم نیست که آیا این دیدار می تواند راه را برای صلح در شرق اوکراین هموار سازد یا خیر ، اما صرف دیدار رو در روی سران روسیه و اوکراین یک پیشرفت مهم تلقی می شود.

پوتین برای شرکت در اجلاس اتحادیه گمرکی اوراسیا به مینسک رفته است. این اجلاس با حضور سران کشورهای عضو این اتحادیه روز سه شنبه در پایتخت بلاروس آغاز شد که از اقدام اقتصادی مسکو برای مقابله با تحریم های غرب علیه روسیه حکایت دارد.

اتحادیه گمرکی اوراسیا شامل بلاروس، قزاقستان و روسیه در سال 2010با هدف ایجاد ائتلافی مانند اتحادیه اروپا متشکل از کشورهای عضو اتحاد جماهیر شوروی سابق تشکیل شد. کشورهای عضو قصد دارند بین خود وحدت اقتصادی پدید آورند و به همین دلیل، مرزهای گمرگی را بعد از سال 2011 لغو کردند.

رسانام**1078**1551
کد N468033