نماینده ویژه سازمان ملل:اولین قدم ضروری برای خاتمه بخشیدن به بحران غزه گشایش گذرگاه ها است

نماینده ویژه

نیویورک -ایرنا-ˈمکارم ویبی سونوˈ نماینده ویژه سازمان ملل در مناطق اشغالی ضمن اعلام این نکته که وی برای آگاهی درست از ابعاد فجایع اخیر در باریکه غزه به ارتباط و گفتگوی رودر رو با قربانیان این فجایع نیاز خواهد داشت تاکید نمود که اولین قدم برای خاتمه بخشیدن به بحران مستمر نوار غزه ، گشودن گذرگاه هایی است که در 7 سال گذشته مردم این منطقه را از دسترسی به ابتدائی ترین مایحتاج روزمره ان ها محروم ساخته است.

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در تاریخ 7 ماه مه امسال دکتر مکارم ویبی سونو ، نماینده سابق کشور اندونزی در سازمان ملل را به جانشینی دکتر ریچارد فالک با سمت نمایندگی ویژه سازمان ملل در مناطق اشغالی فلسطین و بیت المقدس شرقی منصوب کرد.

دکتر ویبی سونو از ماه سپتامبر امسال رسما فعالیت های خود در مقام نماینده ویژه سازمان ملل وبا مسئولیت نظارت بر اجرای موازین حقوق بشر در مناطق اشغالی فلسطینی آغاز کند و موارد نقض حقوق بشر در این مناطقه را به شورای حقوق بشر این سازمان گزارش دهد.

وی روز سه شنبه با انتشار یک اطلاعیه خبری اظهار کرده است که با توجه به افزایش خشونت ها در نوار غزه و گسترش نا آرامی ها در کرانه های باختری تماس رودر رو با قربانیان و شاهدان خشونت های اخیر در این منطقه و شنیدن سخنان و نظرات آن ها برای او حایزاهمیت اساسی است.

نماینده ویژه سازمان ملل مهمترین و اساسی ترین قدم لازم برای خاتمه بخشیدن به دور و تسلسل خشونت ها را گشایش گذرگاه هایی ذکر کرده که در فاصله 7 ساله گذشته موجب محرومیت مردم غزه از دسترسی به ابتدایی ترین مایحتاج روزمره آن ها است.

وی همچنین با ابراز تاسف از شروع دوباره حملات ناجوانمردانه نیروهای صهیونیستی به خاک غزه از طرفین خواسته است تاضمن مرکزیت بخشیدن به موضوع حقوق بشر و احترام به حقوق مردم خود مذاکرات قاهره را از سر گیرند.

اروپام-4-541/1547
کد N467974