ابتکار:

آلایندگی محیط زیست در حوزه درمان مردم هزینه ساز شده است/ تنوع زیستی کشور در سراشیبی نابودی

استان ها

کرمان - خبرگزاری مهر: معاون رئیس جمهور با اشاره به اینکه هزینه های آلایندگی محیط زیست در بخش درمان خود را نشان می دهد، گفت: آسیب های مربوط به آلودگی محیط زیست در درمان مردم هزینه می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، معصومه ابتکار عصر سه شنبه در نشست بررسی مشکلات واحدهای تولیدی بخش خصوصی در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان حضور در جمع فعالان اقتصادی کشور را یک توفیق دانست.

وی گفت: در دولت تدبیر و امید فضای آرامش و تدبیر در زمینه اقتصاد به وجود آمده و سرمایه گذاران اقتصادی امیدوار هستند که مشکلات توسعه، اقتصاد و پیشرفت کشور حل شود و دیدگاه اقتصادی کشور به شدت در حال تغییر و تحول است.

توسعه اقتصادی کشور با محیط زیست پیوند خورده است

ابتکار ادامه داد: ما باید از نظر و اندیشه های دیگر کشورهای جهان استفاده کنیم و امروز بحث های اقتصادی در دنیا با محیط زیست پیوند خورده و اقتصاد سبز در دستور کار شدید دولت است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: توسعه محیط زیست با اقتصاد و توسعه و صنایع در کشور یک موضوع قابل حل و پیوند خورده است و ما باید به دنبال صنایع و توسعه ای باشیم که با محیط زیست همراه بوده و به محیط ضربه نزند.

وی تصریح کرد: امروز رشد اقتصادی ما با بهره برداری از منابع زیرزمینی همچون آب انجام می شود و این در حالی است که کشورهای دیگر جهان که چندین برابر ایران آب دارند نیز تا این اندازه از منابع آبی استفاده نمی شود.

ابتکار استفاده از منابع و ظرفیت های کشور را یک ثروت و سرمایه برای کشور توصیف کرد و گفت: باید از منابع انرژی خود به خوبی استفاده کنیم اما متاسفانه استفاده ایران از منابع انرژی بسیار بالا است.

وی ادامه داد: اقتصاد واقعی این است که ارزش واقعی منابع زیرزمین کشور به خوبی شناخته شود و از آنها حفاظت شود و در این میان آب دارای ارزش والایی است و اگر آب را از دست دهیم اقتصاد کشور را از دست می دهیم.

آلایندگی محیط زیست در حوزه درمان مردم هزینه ساز شده است

معاون رئیس جمهور تصریح کرد: باید ظرفیت های کشور را براساس آمایش کشور استفاده کنیم و براساس اصول آمایش حرکت کنیم و از حفره های زیست محیطی خود به درستی استفاده کنیم ولی متاسفانه  امروز اقتصاد ما براساس بنیان قدیم است و اقتصاد سبز نیست و هزینه های آلایندگی محیط زیست در بخش درمان خود را نشان می دهد؛ آسیب های مربوط به آلودگی محیط زیست در درمان مردم هزینه می شود .

وی ادامه داد: ارزش افزوده از ذهن های خلاق مردم است و این در حالی است که اقتصاد قدیم برنامه ریزی می کنیم و رشد اقتصادی همراه با استفاده از ظرفیت ها و منابع زیرزمین همراه با آلودگی است.

ابتکار با تایید بر پیشرفت اقتصادی و حمایت از سرمایه گذاران تصریح کرد: در اقتصاد جدید رشد اقتصادی باید باشد اما تخریب منابع پایه و آلودگی حذف می شود تا توسعه پایدار داشته باشیم و رشد اقتصادی باید از مرحله برنامه ریزی و سیاست گذاری باید در کنار محیط ریست باشد.

وی گفت: بسیاری از بی قانونی ها در زمینه محیط زیست مربوط به دولت قبل بوده و ملاحظات زیست محیطی مربوط به اقتصاد کشور است و ما در این زمینه بسیار آسیب دیده ایم و امروز پنج حفره آلوده داریم  که دو حفره در نتیجه اشتباه انسانی است و این حفره ها حتی در بخش کشاورزی نیز قابل استفاده نیستند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست استفاده و برداشت بیش از حد از محیط زیست را عامل تخریب عنوان کرد و افزود: اقتصاد ما بر اساس تحولات زیست محیطی است و باید طبیعت را حفظ کنیم و این نگاه در دولت جدید وجود دارد .

حمایت از محیط زیست به معنای مخالفت با سرمایه گذاران نیست

وی حمایت از محیط زیست را به معنای مخالفت با سرمایه گذاران ندانست و افزود: از بخش اقتصادی و سرمایه گذاران حمایت می کنیم و دولت نیز باید زمینه لازم را بر اساس قانون برای توسعه اقتصادی فراهم کند اما در کنارتوسعه اقتصادی باید مراقب محیط زیست نیز باشیم و این یک تعهد اجتماعی است.

معاون رئیس جمهور ادامه داد: ما نیز از ظرفیت های قانونی برای حل مشکلات محیط زیست استفاده می کنیم و از بهینه سازی برای استفاده از منابع حمایت می کنیم تا بتوانیم مشکلات را در این زمینه حل کنیم و سیاست های ما نیز در این زمینه شفاف است.

وی مناطق حفاظت شده را سرمایه های استان توصیف کرد و گفت: در اندیشه های جهانی 20 درصد از سرمایه های کشور باید فریز شود، ولی این امر در کشور و در استان شما بسیار پایین تر از میزان جهانی است و تنوع زیستی استان به سرعت از دست می روند و ما باید از تنوع زیستی استان حفاظت کنیم تا محیط طبیعی برای نسل آینده باقی بمانند.

ابتکار ادامه داد: تنوع زیستی کشور به شدت در حال نابودی است و توسعه پایدار باید به گونه ای باشد که نسل آینده نیز بتواند از این منابع استفاده کند .

وی در ادامه گفت: در استان کرمان 13 درصد منابع حفاظت شده وجود دارد که این امر در کشور نیز از این رقم پایین تر است و نباید فراموش کرد که محیط زیست مربوط به همه است و باید تلاش کنیم تا منابع حفاظت شده و تنوع زیستی را در کشور افزایش دهیم.

وی به صنعت گردشگردی در استان کرمان به عنوان یکی از راه های توسعه استان نام برد و گفت: توسعه اقتصادی کشور باید به گونه ای باشد که به محیط زیست آسیب نزنیم.

ابتکار ادامه داد: معدن و منظر نیز هر دو دارای ارزش است و نباید به مناظر طبیعی مثل دماوند آسیب بزنیم هرچند دماوند دارای ارزش معدنی بالایی است اما دماوند ارزش ملی ماست و باید حفظ شود.

سازمان محیط زیست ضابطه و قانونمند عمل می کند

وی به ضابطه مند بودن محیط زیست در اجرای قوانین اشاره کرد و گفت: ما در محیط زیست سلیقه ای عمل نمی کنیم و ضابطه و قانون مند خواهیم بود و تلاش می کنیم تا بخش خصوصی و سرمایه گذاران ما آسیب نبیند اما در میان توسعه کشور باید به فکر حفظ محیط زیست هم باشیم.

معاون رئیس جمهور مدیریت منابع با توجه به هدفمند کردن یارانه ها را به نفع خود سرمایه گذاران دانست و گفت: مدیریت انرژی برای سرمایه گذاران و بخش خصوصی نیز مفید می باشد.

پلیس آب در استان کرمان یک طرح ارزشمند است

وی در ادامه به و طرح پلیس آب در استان کار اشاره و آن را یک طرح ارزشمند عنوان کرد و گفت: بر اساس این طرح به مصرف کنندگان عمده آب باید مقررات آموزش دهیم و زیرا آب از هر کالای دیگری ارزشمند است .

ابتکار اظهار داشت: منابع موجود باید به خوبی مدیریت شده و حفظ شود و طرح پلیس آب یک طرح ارزشمند بوده و توجیه اقتصادی دارد و باید برای آن طرح اقتصادی تعریف کنیم تا سرمایه گذاران در آن سهیم شود و موجب رونق اقتصاد می شود.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: باید تلاش کنیم تا حفره های خالی شده را دوباره احیا کنیم و رودخانه ها و تالاب ها را احیا کنیم و توسعه استان را داشته باشیم و دولت برای برقراری اعتماد در بین همه گروه ها و سرمایه گذاران تلاش کرده و به دنبال توسعه پایدار و حفظ محیط زیست هستیم.