نسل جدید تروریست ها در راه است/ اعضای امروز داعش سرکردگان گروه های آینده

آفریقا و خاورمیانه

کارشناسان تروریسم بر این باورند که با توجه به رشد و گسترش گروه تروریستی داعش در منطقه کمتر از یک نسل دیگر تهدیدی جدی کشورهای منطقه و بیش از همه غرب را هدف قرار می دهد.

به گزارش خبرگزاری مهر، گزارش رسانه ها از فعالیت بیش از 50 هزار نفر در گروه تروریستی موسوم به دولت اسلامی عراق و شام (داعش) حکایت دارد. به گفته "رامی عبدالرحمان" رئیس نهاد ناظر حقوق بشری سوریه حدود 20 هزار نفر از این افراد، تروریست هایی هستند که از کشورهایی به جز خاورمیانه به سوریه و عراق رفته اند. این در حالی است که جذب تروریست های جدید به شیوه های گوناگون در این گروه همچنان ادامه دارد.

اسناد موجود نشان می دهد تنها طی یک هفته بیش از 300 نفر برای پیوستن به این گروه تروریستی، عازم منطقه می شوند. این موضوع باعث افزایش نگرانی کشورهای غربی شده است، آنها هر چند در ابتدا برای تضعیف نظام سوریه از این تروریست ها حمایت می کردند اما اقدامات اخیر داعش و تهدیدهایی که هر روز از جانب آنها متوجه شهرهای اروپا و آمریکا می شود، نگرانی عمیقی را برانگیخته است.

در همین رابطه دکتر "پیتر نویمان" کارشناس تروریسم در مرکز تحقیقات کالج کینگز لندن می گوید تهدید داعش مشابه تهدیدهای شبکه تروریستی القاعده است که طی 20 سال پس از تاسیس در افغانستان، نوک پیکان حملات آن متوجه غرب شد. وی در مصاحبه با روزنامه بیلد آلمان اظهار داشت: در جمع تروریست های داعش حدود دو هزار و 400 نفر از شهروندان کشورهای غربی هستند که 2 هزار نفر آنها نیز اروپایی اند. از این تعداد، حدود 400 نفر آلمانی، 400 انگلیسی، حدود 600 فرانسوی و 500 بلژیکی هستند. این افراد که از کشورهای به اصطلاح متمدن غربی به سوریه و عراق رفته اند در حالی مرتکب وحشیانه ترین جنایات می شوند که بنا بر ایدئولوژی آنها کاملا موجه است.

یک نمونه از این وحشیگری ها کشتار جنون آمیز اقلیت های دینی در عراق و قتل عام زنان و کودکان مسیحی و ایزدی است. نمونه دیگر سر بریدن خبرنگار آمریکایی "جیمز فولی" در مقابل دوربین است که گفته می شود توسط یک خواننده رپ سابق انجام گرفته است. این وقایع که با سرعت غیرقابل تصوری در حال گسترش در منطقه است، با نگرانی شدیدی از سوی دستگاه های اطلاعاتی غرب دنبال می شود. آنها نگران هستند که به زودی شاهد وقوع چنین جنایاتی در خاک کشورشان باشند.

هر چند پلیس ایالتی، سرویس های جاسوسی و وزارت امنیت داخلی آمریکا اعلام کرده که در حال حاضر خطری از جانب داعش شهروندان این کشور را تهدید نمی کند، اما کارشناسان بر این باورند که این وضعیت، موقتی است و طی چند سال آینده تهدید به خاک کشورهای اروپایی و آمریکا نیز کشیده می شود. نویمان یکی از این کارشناسان است که پیش بینی می کند داعش پس از قدرت گرفتن در منطقه، به شکلی جدی غرب را تهدید خواهد کرد.

وی می افزاید: اگر چه داعش امروز و فردا نمی تواند حملاتی را در برلین و یا جای دیگری در غرب ترتیب دهد اما قابلیت این اقدام را دارد. نویمان با اشاره به تاریخچه ایجاد و قدرت گیری شبکه تروریستی القاعده تاکید می کند دست کم 20 سال طول کشید تا آنها توانستند حملاتی تروریستی را در نیویورک به اجرا بگذارند.

این کارشناس تروریسم با این استدلال پیش بینی می کند که تهدید داعش دست کم تا 20 سال دیگر نیز ادامه خواهد داشت و طی این مدت تروریست های این گروه منافع غرب را مورد تهدید قرار می دهند. به گفته وی در حال حاضر نسل جدیدی از تروریست ها که بین 17 تا 30 ساله هستند در داعش فعالیت می کنند. آنها نه از طریق حملات 11 سپتامبر 2001 بلکه با جنگ داخلی سوریه عازم منطقه شده اند. بر این اساس طی سال های آینده باید انتظار داشت شمار زیادی از این افراد سرکردگان گروه های تروریستی وابسته به القاعده در اروپا و آمریکا شوند. 

خواندنی از سراسر وب