عاملان جنایت مسجد دیالی عراق دستگیر شدند

عراق93,داعش

تهران - ایرنا - استاندار دیالی عراق گفت که 3نفر از عاملان جنایت قتل عام نمازگزاران مسجد مصعب بن عمیر دستگیر شدند.

به گزارش پایگاه خبری ˈالمسلهˈ عراق، ˈعامر المجمعیˈ روز سه شنبه در بیانیه ای افزود: 3نفر از اعضای قبیله زرکوش به نام های منیرمزهرحاجم سلطان الزرکوشی، صدام مزهرحاجم سلطان الزرکوشی و سالم مزهرحاجم سلطان الزرکوشی که در قتل عام نمازگزاران مسجد مصعب بن عمیر دست داشتند، دستگیر شدند.

وی افزود: افراد یادشده عضو گروهی هستند که به قصد ازبین بردن وحدت ملی، همزیستی عشایر و ایجاد ناامنی در مناطق امن استان دیالی به این اقدام دست زده اند.

استاندار دیالی عراق تصریح کرد: تحقیقات درمورد این حادثه با همکاری اهالی منطقه و نیروهای امنیتی منجر به دستگیری این افراد شد.

وی گفت: برنامه های جدیدی برای بازگرداندن امنیت به مناطق مختلف استان دیالی در دست اجراست.

حمله روز جمعه (22 اوت، 31 مرداد) مهاجمان مسلح به مسجد مصعب بن عمیر در روستای زرکوش در استان دیاله بیش از 70 کشته و چندین زخمی برجا گذاشت.

برخی از گروه ها در عراق این جنایت را بهانه ای برای حمله به شیعیان قرارداده بودند.

اما شیخ صمد زرکوشی رییس قبیله زرکوش درباره این حادثه گفته بود: در منطقه حمرین افراد مسلح حضور ندارند، عشایر شیعه و سنی این منطقه همه در کنار هم از ارتش در برابر باندهای تروریستی داعشی حمایت می کنند. هدف مهاجمان اختلاف میان شیعه و سنی و در واقع ناکارآمد کردن پیمان نامه امضا شده میان عشایر منطقه است که در آن تاکید شد تنشی میان عشایر ساکن حمرین ایجاد نخواهد شد.

خاورم**632**1010
کد N467652